Przejdź do treści

Opublikowano: 12.06.2024 14:34

Pawilon Przyszłości – druga edycja projektu „Stawiamy_” w Łazienkach Królewskich

Prace podczas budowy Pawilonu Przyszłości w ramach projektu Stawiamy_

Zobacz również

Już po raz drugi studenci i wykładowcy Wydziału Architektury PW stworzyli w Łazienkach Królewskich wyjątkowy obiekt. Tym razem w ramach projektu „Stawiamy_” powstał Pawilon Przyszłości, który można odwiedzać od 16 czerwca do końca listopada w Ogrodzie za Ermitażem.   

Pawilon zaprojektowali i zbudowali studenci WAPW w ramach zajęć projektowych specjalności A3 Architektura Technologii i Struktury prowadzonych pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Wierzbickiej, prof. PW. Prace były prowadzone w kooperacji z Muzeum Łazienki Królewskie oraz partnerami, bez których pawilon nie mógłby powstać. 23 studentów architektury pracowało w parach, aby stworzyć koncepcje projektowe. Spośród nich wybrano jedną, która według studentów najlepiej oddaje ideę przyszłości, będącej hasłem przewodnim tegorocznego projektu. Pawilon powstał jako symbol nadchodzących wyzwań i nadziei na kolejne lata. Zaprojektowany przez studentów z pasją i zaangażowaniem, jest manifestacją ich wizji przyszłości - dynamicznej, innowacyjnej i otwartej na zmiany. 

Na zdjęciu projekt Pawilonu Przyszłości
Projekt Pawilonu Przyszłości

Dla twórców ważnym aspektem są więzi społeczne, rozumiane jako fundamenty budowania przyszłości. Pawilon umieszczono na platformie, która służy jako miejsce spotkań, interakcji i integracji dla odwiedzających. Liczne miejsca do siedzenia i leżenia zachęcają gości do rozmowy, ale też odpoczynku i relaksu.  

- W założeniu pawilon ma sprzyjać kontaktom społecznym, wręcz zapraszać do ich nawiązywania,  można w nim odpocząć, poleżeć wśród kwitnących rabat otwartych na  ludzkich i nieludzkich przybyszów m.in. spontaniczne siewki roślin, owady, ptaki - wyjaśnia dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowc-Cieplik z zespołu projektowego.  

Plan obiektu opiera się na kwadracie, który symbolizuje równowagę i harmonię. Jego dach składa się z przeplatających się drewnianych belek, które nadają konstrukcji lekkości i elegancji, a także symbolizują złożone więzi społeczne i współpracę między ludźmi. Pawilon jest otoczony niską roślinnością w odcieniach niebieskiego, fioletu i bieli.   

Materiał Przyszłości 

W tym roku studenci zmierzyli się z wymiarem materiałowym architektury  - pod hasłem Architektura Wyzwań - Materiały dla Przyszłości. Istotne było dopracowanie projektu w kontekście odpowiedzialności środowiskowej, roli w gospodarce obiegu zamkniętego, zapewnieniu dobrostanu i zdrowia użytkowników, jak również efektywności, jakości i trwałości, nie zapominając o nowoczesnej perspektywie.  

W stworzonym przez studentów pawilonie obok dominujących elementów konstrukcji drewnianej, znajdują się też cegły z materiału nieoczywistego, lecz przyjaznego środowisku - z grzybni (Micelium briks). Symbolizuje ona zrównoważony rozwój, przyszłość budownictwa opartego na ekologicznych materiałach, a jednocześnie nowoczesność i innowacyjność, podkreślając także znaczenie troski o środowisko. Jest to materiał przyszłości, który może zrewolucjonizować sposób budowania i myślenia o architekturze.  

Jak wyglądały prace nad projektem Pawilonu Przyszłości? 

Grupa studentów została podzielona na 3 zespoły: projektowy, budowlany i promocyjny. Prace projektowe grupy studentów były wykonywane pod kierunkiem zespołu prof. Anny Wierzbickiej w składzie: mgr inż. arch. Maciej Kaufman i mgr inż. arch. Szymon Kalata (architektura), dr inż. arch. kraj. Kinga Zinowiec-Cieplik (integracja z otoczeniem, kompozycje roślinne), mgr inż. Mariusz Wrona (konstrukcja), dr inż. arch. Paweł Trębacz (konsultacje).  

- Podczas zajęć studenci uczą się, jak wdrożyć projekt i przejść do etapu realizacji. Już sam projekt jest dużym wyzwaniem. Trzeba zadbać o ustalenia z partnerami, służbami nadzoru, wykonać rzetelny przedmiar materiałów, dopracować konstrukcję, zderzyć się z terminami zamówień i oczywiście zbilansować wydatki z dostępnym budżetem, a także ustalić harmonogram prac. Następnie studenci muszą zadbać o plac budowy, bezpieczeństwo, ustalić kolejność prac i liczbę potrzebnych pracowników, przejść szkolenie BHP, dopilnować zamówień i dostaw materiałów, nauczyć się - pod nadzorem specjalistów - prostych prac budowlanych, w tym wypadku ciesielskich, i ostatecznie zająć się promocją – dodaje Kinga Zinowc-Cieplik.  

Projekt był konsultowany z Muzeum Łazienki Królewskie oraz Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie formy architektonicznej i ochrony wartości krajobrazowych. Budowa przy aktywnym uczestnictwie studentów realizowana była pod opieką całego zespołu prowadzącego projekt architektoniczny we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Zespół wsparli także pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii PW, wytyczając projekt w terenie.  

Oficjalne otwarcie Pawilonu Przyszłości odbędzie się 16 czerwca 2024 r. o godz. 15.30 w Ogrodzie za Ermitażem. Uroczystości towarzyszyć będzie gość specjalny, Roger Boltshauser, szwajcarski architekt i profesor na Uniwersytecie ETH. Przetnie on wstęgę otwierającą Pawilon Przyszłości, a po części oficjalnej, o godz. 16.00, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbędzie się wykład Profesora. 

Więcej informacji o Pawilonie Przyszłości i tworzącym go zespole można znaleźć na Instagramie i stronie internetowej

Zobacz również