Przejdź do treści

Opublikowano: 29.06.2023 09:21

Stawiamy_ Pawilon Wolności w Łazienkach Królewskich

Pawilon Wolności powstaje w Łazienkach Królewskich, w pobliżu Ermitażu, fot. Damian Miszewski

W Łazienkach Królewskich powstaje nowy obiekt – to Pawilon Wolności. Budują go studenci i wykładowcy Wydziału Architektury PW, ale sam projekt połączył wiele środowisk i instytucji. Efekty prac będzie można zobaczyć już 1 lipca.

Pawilon Wolności to część projektu „stawiamy_”, którego główną inicjatorką i pomysłodawczynią jest prof. Anna Wierzbicka z Wydziału Architektury. W realizację zaangażowała studentów studiów magisterskich ze specjalności A3 – Architektura Technologii i Struktury, Kontekstu i Znaczenia.

– Budujemy wspólnie odpowiedzi na współczesne problemy. W tym roku pochylamy się nad tematem wolności Ukrainy i pokoju na świecie. Chcemy go manifestować i szerzyć poprzez tworzoną formę – podkreśla Kamila Chodoła z zespołu projektowego.

Przez kilka tygodni studenci podzieleni na dziesięć podzespołów pracowali intensywnie nad badaniami, szkicowaniem i tworzeniem prototypów pomysłów. Każda grupa z zaangażowaniem rozwijała swoją własną koncepcję architektoniczną, poszukując unikalnych rozwiązań i odpowiedzi na zadany problem.

– Potem połączyliśmy siły i zebraliśmy nasze pomysły w jedną, spójną całość – mówi Kamila Chodoła. – Teraz, gdy nasza idea jest coraz bliżej zmaterializowania się w realny obiekt, czujemy, że energia naszej grupy jest naprawdę niepowstrzymana – dodaje. W kolejnych etapach projektowania pomogli doświadczeni specjaliści – architekci, urbaniści i konstruktorzy.

Konstrukcja powstaje w Łazienkach Królewskich w Warszawie. – Przechadzając się Agrykolą, w pobliży mostu z pomnikiem Jana III Sobieskiego, dotrzecie do Ermitażu – białego, niewielkiego budynku. To właśnie tam, w bliskim sąsiedztwie tego obiektu, stanie nasz Pawilon Wolności – wyjaśnia Kamila Chodoła.

Budowany przez studentów pawilon ma kształt koła, które ze względu na swój skończony charakter reprezentuje doskonałość oraz jedność. – Jedność w kontekście wojny w Ukrainie staje się symbolem bezpieczeństwa. To także manifestacja solidarności – zaznacza Kamila Chodoła. Ze względu na łatwość obróbki, a także aspekt ekologiczny konstrukcja jest drewniana.

Otwarcie Pawilonu Wolności odbędzie się 1 lipca o godz. 12.00. Po wydarzeniu, w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii wykład inauguracyjny pt. „Balancing architectural works and social contributions” wygłosi gość specjalny – japoński architekt Shigeru Ban. Z pawilonu będzie można korzystać do końca września.

Już wiadomo, że projekt „stawiamy_” będzie miał charakter cykliczny. – Sam projekt, jak i jego realizacja połączyła wiele środowisk i instytucji. Pawilon jest bowiem integralną częścią konferencji „Architektura Wyzwań – Odbudowa Ukrainy”. Prelekcje i dyskusje naukowe poświęcone będą rozwiązaniom architektoniczno-budowlanym w dobie kryzysu wywołanego wojną – zapowiada dr inż. arch. Ewelina Gawell. Konferencja, organizowana przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Łazienki Królewskie i Narodowy Instytut Dziedzictwa, odbędzie się w dniach 3-4 lipca 2023 w Warszawie.

Więcej informacji o Pawilonie Wolności i tworzącym go zespole można znaleźć na Instagramie i na stronie internetowej projektu.

Podobne tematy: