Przejdź do treści
Rodzaj zawartości
Obraz
Na zdjęciu: członkowie zespołu Persate

Wiemy, gdzie są Twoje pliki – dzięki Persate, aplikacji stworzonej przez studentów PW

Grupa studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW stworzyła aplikację, będącą odpowiedzią na ich własny problem – rozproszenie plików na różnych platformach. Dzięki Persate można je łatwo odnaleźć – aplikacja łączy się ze wszystkimi zewnętrznymi dyskami użytkownika, analizuje znajdujące się w nich pliki i udostępnia zaawansowane funkcje ich wyszukiwania. Z wersji beta będzie można skorzystać już od 17 sierpnia, a oficjalne uruchomienie platformy planowane jest na początek października.
Obraz
Na zdjęciu grupa stojących osób: przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z Ministrem Nauki Marcinem Kulaskiem i Dyrektorem NCBR prof. Jerzym Małachowskim

Politechnika Warszawska wśród laureatów konkursu „Centra wiedzy o dostępności”

Jedenaście polskich uczelni utworzy centra wiedzy o dostępności lub rozszerzy działalność tych już istniejących. Na propagowanie wiedzy o dostępności oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, która doprowadzi do wypracowania innowacyjnych produktów i usług w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy blisko 47 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Obraz
Na zdjęciu: motyl siedzący na kwiatku

Skrzydła motyli pod lupą naukowców z Wydziału Fizyki PW

Prof. Mariusz Zdrojek i dr inż. Anna Wróblewska z Wydziału Fizyki PW uczestniczą w projekcie dotyczącym tworzenia nowych materiałów do pasywnego ogrzewania i chłodzenia budynków, które są inspirowane naturą. Zespół projektowy zbada, jak czarne motyle i pająki pochłaniają światło, a białe owady je odbijają. Wszystko, by lepiej zarządzać temperaturą w budynkach.
Obraz
Na zdjęciu: badania podczas projektu BRIK

Ochrona przed hałasem i drganiami – kolejowe projekty BRIK na PW

Dr inż. Cezary Kraśkiewicz i prof. dr hab. inż. Artur Zbiciak przewodzili projektom BRIK realizowanym na Politechnice Warszawskiej. W ramach dwóch projektów opracowano prototypy rozwiązań ograniczających poziom hałasu oraz rozwiązań wibroizolacyjnych pochodzących od ruchu kolejowego. W styczniu 2025 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy licencyjne na bezterminowe korzystanie z produktów projektów zrealizowanych w ramach wspólnego przedsięwzięcia - to ważny krok we wdrażaniu ich efektów.
Obraz
Na zdjęciu wiejski krajobraz: na pierwszym planie pole, w tle ciągnik, las i dom

Smart Villages Plus – inteligentna wieś z nauką w tle

Dostosowanie rozwoju terenów wiejskich i poprawy jakości życia do potrzeb oraz potencjału konkretnego regionu – taki jest cel projektu, którego liderem jest Wydział Geodezji i Kartografii PW. To szansa nie tylko na rewitalizację obszarów wiejskich, ale przede wszystkim na ich zrównoważony i wielostronny rozwój dzięki nowatorskiemu wykorzystaniu zasobów technologicznych.
Obraz
Na zdjęciu: zwycięzcy krajowego finału Enactus Poland National Competition

Enactus PW z projektem MedWave awansowali do finału Enactus World Cup

Zespół Enactus PW z projektem MedWave zwyciężył w Enactus Poland National Competition. Projekt ma na celu pomoc lekarzom w ich codziennej pracy - stworzone przez naszych studentów narzędzie AI podczas wizyty tworzy na żywo transkrypcję rozmowy pacjenta i lekarza. Efekt ostateczny to gotowa dokumentacja medyczna bez konieczności spędzenia nad jej przygotowaniem większości konsultacji. 

Dzięki wygranej w etapie krajowym zespół Enactus PW zapewnił sobie udział w globalnym finale Enactus World Cup w Bangkoku, gdzie już we wrześniu powalczy z 37 zespołami z całego świata.