Przejdź do treści

Opublikowano: 28.11.2022 10:01

Zespół z PW zwyciężył w maratonie programistycznym HackYeah

W centrum: Mateusz Białek, Kamil Choromański, Alicja Łobodecka i Jakub Łobodecki, fot. www.facebook.com/HackYeahPL/

Drużyna związana z Wydziałem Geodezji i Kartografii zajęła pierwsze miejsce w konkursie programistycznym HackYeah. Najlepiej sprostali zadaniu postawionemu przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

HackYeah to największy w Europie coroczny stacjonarny hackathon. Tym razem prawie 2500 uczestników rywalizowało przez 24 godziny w Krakowie. Mogli wybierać spośród 12 zadań – od tworzenia gier komputerowych, przez rozwiązania mające usprawnić działanie jednostek administracji rządowej, po te związane ze zrównoważonym rozwojem czy ekologią.

Zespół „The GINdoors”, związany z Wydziałem Geodezji i Kartografii, okazał się najlepszy w zadaniu zaproponowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego „#MakeSocialMediaFairAgain”. Polegało ono na wykorzystaniu uczenia maszynowego w systemie służącym do wykrywania niebezpiecznych oraz nielegalnych postów w mediach społecznościowych, zwłaszcza w kontekście branży finansowej.

Nad rozwiązaniem pracowali: Kamil Choromański, Alicja Łobodecka, Jakub Łobodecki i Mateusz Białek. Wszyscy są absolwentami studiów inżynierskich z geoinformatyki, a także ukończyli lub kontynuują studia magisterskie na kierunku geodezja i kartografia. Kamil i Jakub to doktoranci i jednocześnie pracownicy Wydziału Geodezji i Kartografii.

– Rozwiązanie składało się z dwóch systemów wspieranych sztuczną inteligencją – do wykrywania podejrzanych zdjęć oraz do analizy tekstu postów w mediach społecznościowych. Aplikacja skanowała posty opublikowane na obserwowanych profilach i wskazywała te, które wyglądały na podejrzane. Dodatkowo utworzony został portal internetowy, który pozwalał na zarządzanie analizowanymi wpisami i w razie potrzeby ręczne oznaczenie ich jako niebezpieczne – mówią członkowie zespołu. – Nasze oprogramowanie pobierało w czasie rzeczywistym informacje z platformy Twitter, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie do rozbudowania go o obsługę innych social mediów – dodają.

Pomysły uczestników były oceniane pod względem innowacyjności, aspektów wizualnych oraz jakości implementacji. Do drugiego etapu wybrano pięć najlepszych projektów w każdej kategorii. Ich autorzy zaprezentowali przed komisją oceniającą tzw. elevator pitch, czyli zwięzłą prezentację, mającą nakreślić kluczowe aspekty przygotowanego rozwiązania i przekonać słuchaczy, że jest ono najlepsze. Ostatecznie trzy najlepsze zespoły w każdej z grup zostały nagrodzone.

Zespół „The GINdoors” ma już na swoim koncie inne hackathonowe sukcesy. Rok temu wygrał w konkursie programistycznym TomTom n.EXT. Opracował aplikację Charge&Go, pozwalającą kierowcom samochodów elektrycznych wyznaczyć trasę przejazdu, biorąc pod uwagę zarówno konieczność ładowania, jak i ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie tego procesu.

Podobne tematy: