Opublikowano: 19.11.2021 16:04

Zespół z PW wygrał międzynarodowy hackaton TomTom n.EXT

Mateusz Białek, Kamil Choromański i Jakub Łobodecki z Wydziału Geodezji i Kartografii stworzyli aplikację, która otwiera nowe możliwości przed użytkownikami samochodów elektrycznych.

Zdjęcie telefonu z wyglądem aplikacji Charge&Go

W hackatonie wzięło udział blisko 80 studentów

– Aplikacja Charge&Go odpowiada na problem bezproduktywnego oczekiwania na naładowanie samochodu elektrycznego w trakcie dłuższych tras – tłumaczy Kamil Choromański.

Obecnie każda taka podróż oznacza obowiązkowy przystanek na ładowanie baterii auta. Co kierowca i pasażerowie mają robić w tym czasie?

Aplikacja drużyny z PW jest odpowiedzią na to pytanie.

Ikona cytatu

– Pozwala wyznaczyć trasę, biorąc pod uwagę zarówno konieczność ładowania, jak i ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie tego procesu – opowiada Kamil Choromański.

Użytkownik decyduje o tym, jakie obiekty go interesują (np. muzea, parki albo dobre restauracje), a aplikacja wyznaczy trasę tak, aby w trakcie ładowania samochodu możliwe było ich odwiedzenie. Rozwiązanie sprawia, że nużący czas oczekiwania na gotowość samochodu do jazdy może być zastąpiony odkrywaniem nowych, ciekawych miejsc.

W hackatonie wzięło udział blisko 80 studentów ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Holandii i Polski, czyli krajów, w których znajdują się oddziały firmy TomTom specjalizującej się w produkcji systemów nawigacyjnych.

Uczestnicy mieli pięć dni na stworzenie rozwiązania odpowiadającego na jedno z trzech wyzwań: jak kierowcy mogą dostarczać rzeczy, żywność i przewozić ludzi w bardziej wydajny sposób, w jaki sposób TomTom może pomóc kierowcom cieszyć się czasem podczas ładowania pojazdu elektrycznego oraz w jaki sposób TomTom może sprawić, żeby podróże motocyklistów jeżdżących w grupach były bardziej bezpieczne i przyjemne.