Przejdź do treści

Opublikowano: 26.08.2021 13:08

Student PW z nagrodą Jamesa Dysona

Aleksander Trakul i Mike Ryan, zwycięzcy polskiej edycji konkursu o nagrodę Jamesa Dysona, fot. mat. pras.

W pierwszej polskiej edycji konkursu dla młodych inżynierów zwyciężył projekt XTRUDE ZERO autorstwa Mike’a Ryana, studenta inżynierii biomedycznej na PW, i Aleksandra Trakula z Uniwersytetu Edynburskiego.

W czasie pandemii Mike i Aleksander przygotowali farmę drukarek 3D, która pozwoliła na produkowanie przyłbic ochronnych dla pracowników służby zdrowia. Studenci zauważyli, że nawet ich stosunkowo niewielki zestaw maszyn przyczynia się do wprowadzania w obieg dużych ilości plastiku. Skalę swoich działań porównali z ogólnoświatową produkcją masek ochronnych, używanych na całym świecie, wyrzucanych byle gdzie i niesegregowanych. Ta obserwacja zainspirowała ich do stworzenia urządzenia, które mogłoby naprawić ten problem.

Tak powstał projekt XTRADE ZERO, ogólnodostępnego urządzenia dezynfekującego i poddającego recyklingowi zużyte 3-warstwowe maski ochronne, zamieniającego je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku. 

Jak działa konstrukcja? Maseczki są wkładane do maszyny i umieszczane bezpośrednio na taśmie przenośnika. Następnie specjalne bębny wyposażone w ostrza odcinają uprzednio zgrzane boki maski. Obracające się bębny zdejmują kolejne warstwy masek – każda z nich to inny rodzaj plastiku. Oddzielone warstwy są następnie rozdrabniane, zbierane w cylindrycznym pojemniku i podawane do elementu grzejnego. Powstaje ciągłe pasmo włókna, które jest później cięte, aż do stworzenia peletu. Granulat jest następnie dezynfekowany wiązką światła UV, a następnie przechodzi kwarantannę.

Jak podkreślają twórcy rozwiązania, jedną z jego głównych zalet jest modułowość. Maszyna może być wykorzystywana zarówno w swojej podstawowej wersji, jak i rozbudowanej, pozwalającej na recykling ogromnych ilości zużytych maseczek ochronnych. Co ciekawe, wytwarzany przez nią pelet można wykorzystać do wyrobu dowolnej części z tworzywa sztucznego – w tym części XTRUDE ZERO.

Mike Ryan i Aleksander Trakul, jako zwycięzcy krajowi, otrzymają nagrodę pieniężną i możliwość wzięcia w udziału w międzynarodowym finale.

Konkurs prowadzony przez Fundację Jamesa Dysona jest organizowany od 2005 roku, a w Polsce – po raz pierwszy. Przedsięwzięcie wspiera studentów studiów inżynierskich i związanych z projektowaniem, młodych konstruktorów, którzy myślą nieszablonowo i tworzą innowacje.

Na podstawie: www.jamesdysonaward.org

Podobne tematy: