Przejdź do treści

Opublikowano: 04.12.2023 13:15

Studenci PW z pomysłem na rewitalizację kcyńskiego młyna

autorzy projektu: Maria Hofman, Katarzyna Karczewska, Mikołaj Szewko

Projekt zespołu studentów z Wydziału Architektury zajął pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję rewitalizacji budynku po młynie w Kcyni.

Gmina Kcynia ogłosiła wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej rewitalizacji budynku po młynie przy ulicy Podgórnej 3 w Kcyni i nadanie mu nowych funkcji społeczno-kulturalnych.

W budynku planuje się stworzenie pomieszczeń na potrzeby Izby Pałuckiej, Izby Pamięci prof. Jana Czochralskiego. Będą tam również sale przeznaczone na prowadzenie warsztatów artystycznych, mniejszych koncertów. Przewidziano działalność kawiarni, restauracji lub punktu gastronomicznego oraz inkubatora spożywczego.

Największe uznanie konkursowego jury zyskał projekt autorstwa Marii Hofman, Katarzyny Karczewskiej i Mikołaja Szewko.

– Jednym z głównych założeń projektu było zachowanie charakteru budynku dawnego młyna, który bezsprzecznie jest istotnym obiektem dla całego regionu – podkreślają autorzy projektu.

Obok głównego wejścia ustawiona została jedna z oryginalnych maszyn używanych w młynie. Zdradza ona charakter miejsca. Przybyłych gości wita recepcja. Na osi wejścia znajduje się przeszklona witryna, za którą umieszczono inkubator spożywczy. Dzięki takiemu zabiegowi odwiedzający mogą również poznać procesy powstawania lokalnych produktów.

Na prawo od głównego wejścia znajduje się przejście w zewnętrznej ścianie młyna do kawiarni. Pozostawione okna pozwalają odkrywać dawną strukturę obiektu. W centrum kawiarni znajduje się pion komunikacyjny (klatka schodowa i winda) łączący wszystkie piętra i nawiązujący do industrialnego charakteru budynku.

Powiększone otwory okienne parteru zostały dostosowane do nowego poziomu posadzki i doskonale doświetlają wnętrze. Wymieniona stolarka okienna swoim podziałem nawiązuje do pierwotnego i tworzy niepowtarzalny charakter przestrzeni. Ważnym elementem wnętrz są duże neony pełniące rolę drogowskazów. Za częścią barową znajduje się zaplecze gastronomiczne dla kawiarni i inkubatora.

Źródło: Architektura i Biznes

Podobne tematy: