Przejdź do treści

Opublikowano: 23.02.2024 09:51

Pomysł na kryzys mieszkaniowy w Los Angeles

Projekt Thrive Revive Unite, autorki: Zuzanna Bućko, Alona Usychenko

Studentki Wydziału Architektury zdobyły trzecią nagrodę w konkursie Affordable Housing Challenge. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie przystępnych cenowo obiektów mieszkalnych w Los Angeles. 

Affordable Housing Challenge to międzynarodowy konkurs organizowany przez platformę Buildner we współpracy z Archive Books. Wyzwanie polega na opracowaniu projektów tanich rozwiązań mieszkaniowych w konkretnej lokalizacji. Ta w każdej edycji jest inna, co wpływa też na różne wymagania lokalne. Bohaterem najnowszej odsłony konkursu było Los Angeles, zmagające się z gwałtownie rosnącymi czynszami, gentryfikacją i drogimi domami.  

Trzecie miejsce w architektonicznej rywalizacji zajęły studentki Politechniki Warszawskiej – Zuzanna Bućko i Alona Usychenko. W swojej koncepcji skupiły się na niewykorzystanych przestrzeniach wzdłuż rzeki w „mieście aniołów”. 

Projekt T.R.U. (Thrive Revive Unite) uosabia idee rozwoju, rewitalizacji i jedności. To połączenie zaangażowania w zapewnienie optymalnych warunków życia, odmłodzenia rzeki Los Angeles i jej okolic oraz stworzenia połączeń przyjaznych dla pieszych i tętniącej życiem społeczności. 

– Chcemy wykorzystać przestrzenie wzdłuż rzeki, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów pod mostami. Obecnie są zaniedbane i zdominowane przez obiekty przemysłowe, a skrywają duży potencjał – mówią autorki koncepcji. – Nasz projekt doskonale wpisuje się w plan generalny rzeki Los Angeles, wzbogacając wizję o wprowadzenie niedrogich rezydencji – dodają. 

Zaproponowany przez studentki budynek jest dostosowany do zróżnicowanych grup wiekowych i demograficznych, umożliwiając mieszkańcom modyfikowanie i dostosowywanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb. 

Do każdego mieszkania przynależy prywatny, zielony taras. Wspólne przestrzenie wewnątrz budynku i otaczająca go zieleń sprzyjają poczuciu wspólnoty. 

Przystępność cenowa rozwiązań wynika z możliwości dostosowania mieszkań do dowolnej działki, co zmniejsza koszty nabycia gruntu. Przestrzenie parterowe przeznaczone do użytku społecznego, które mogą być wynajmowane lokalnym firmom, stanowią dodatkowe źródło finansowania inicjatyw społecznych. Sprawna dostawa i produkcja elementów prefabrykowanych w połączeniu z łatwością modyfikacji konstrukcji w zależności od konkretnych potrzeb przyczyniają się do dostępności ekonomicznej projektu. 

– Nasz projekt to nie tylko odpowiedź na kryzys mieszkaniowy, ale holistyczna interwencja miejska, która płynnie integruje się z działaniami rewitalizacyjnymi, promując zrównoważony rozwój, zaangażowanie społeczności i rentowność gospodarczą – podkreślają nasze studentki. 

Więcej informacji o konkursie i nagrodzonych projektach na stronie: architecturecompetitions.com.