Opublikowano: 30.01.2026 16:21
Pierwsze kroki w architekturze – jak wyglądają zajęcia pierwszego roku na Wydziale Architektury PW?
Jak wygląda pierwszy kontakt z projektowaniem architektonicznym? Studentki i studenci na Wydziale Architektury PW już od pierwszego semestru uczą się projektowania poprzez bezpośrednie doświadczenie: pracę w terenie, działania w skali 1:1 i eksperymenty z materiałem. Efekty ich prac można potem podziwiać na wystawach w gmachu Wydziału Architektury przy ul. Koszykowej 55.
Na Wydziale Architektury PW pierwszy rok studiów to bardzo intensywne wprowadzenie w świat projektowania architektonicznego. Przedmioty Elementy projektowania (I semestr) oraz Projektowanie Wstępne (II semestr) uczą myślenia przestrzennego i uważności na kontekst, a także budują fundamenty pod dalszy, indywidualny rozwój studentów, którzy od początku pracują poza salą dydaktyczną – w terenie, w bezpośrednim kontakcie z przestrzenią, materią i rzeczywistą skalą.
Projektowanie zaczyna się poza salą – wprowadzenie do architektury
Pierwszy semestr skupia się na obserwacji i interpretacji krajobrazu naturalnego. Studenci uczą się uważnego patrzenia: analizują przestrzeń, relacje, rytmy i atmosferę miejsca. Ważne są nie tylko fakty i obiektywne cechy otoczenia, ale także emocje, nastroje i intuicyjne odczucia. Efektem tych działań są syntetyczne zapisy obserwacji – rysunki, modele i formy przestrzenne, które uczą selekcji informacji i wyrazistej formy przekazu.
Kolejnym krokiem jest działanie w terenie. Podczas zajęć studenci realizują swoje pierwsze koncepcje w skali 1:1, tworząc tymczasowe instalacje przestrzenne. Pracują z materiałami przygotowanymi wcześniej lub znalezionymi na miejscu, konfrontując swoje pomysły z rzeczywistą skalą, ciężarem, strukturą i warunkami atmosferycznymi. To moment, w którym architektura staje się realnym doświadczeniem – ucząc odwagi, pracy zespołowej i szybkiego reagowania na ograniczenia miejsca.
Trzecie ćwiczenie koncentruje się na materiale jako podstawowym tworzywie architektury. Studenci badają jego właściwości fizyczne, trwałość i sposób starzenia się, ale również znaczenia i skojarzenia, jakie wywołuje. Własnoręczne wykonywanie modeli i obiektów pozwala lepiej rozumieć materię – nie tylko na poziomie technicznym, ale także zmysłowym i znaczeniowym.
Cały semestr prowadzi studentów przez pierwszy, kompletny proces projektowy – od obserwacji miejsca, przez interpretację i działania w terenie, aż po świadomą pracę z materiałem. Jego podsumowaniem jest zadanie projektowe będące pierwszym zintegrowanym projektem – instalacji lub niewielkiego pawilonu – w którym studenci łączą wszystkie zdobyte wcześniej doświadczenia w spójną całość. Zajęcia od początku budują przekonanie, że projektowanie architektoniczne nie zaczyna się od rysunku, lecz od uważnego bycia w miejscu, doświadczenia i dialogu z otoczeniem.
Drugi semestr – od doświadczenia do pierwszego projektu architektonicznego
Drugi semestr, realizowany w ramach przedmiotu Projektowanie Wstępne, stanowi naturalną kontynuację z pierwszego etapu studiów. Studenci po raz pierwszy mierzą się z projektem niewielkiego obiektu architektonicznego dla jednej/kilku osób, osadzonego w konkretnej lokalizacji. Projektowi towarzyszą tematyczne bloki warsztatowe z ergonomii, tworzenia makiet oraz zajęcia graficzne – przygotowywane autorsko przez prowadzących i bezpośrednio powiązane z głównym zadaniem projektowym.
Jednym z najbardziej charakterystycznych ćwiczeń są warsztaty ergonomiczne w skali 1:1. Studenci, pracując zespołowo, projektują rzut małego studia mieszkalnego dla jednej osoby w rzeczywistej skali, wyklejając jego układ taśmami bezpośrednio na podłodze. Dzięki temu mogą dosłownie wejść w projekt, sprawdzić rzeczywiste odległości, relacje między funkcjami i skalę pomieszczeń w odniesieniu do ciała człowieka. To ćwiczenie w bezpośredni sposób uświadamia znaczenie ergonomii i zmienia sposób myślenia o projektowaniu – architektura przestaje być rysunkiem, a zaczyna być doświadczeniem.
Integralną częścią semestru jest także wyjazd terenowy do lokalizacji projektu. Studenci dokumentują miejsce, szkicują, fotografują i analizują kontekst, a jednocześnie integrują się jako zespół. Uzupełnieniem części twórczej jest moduł poświęcony technologiom i rozwiązaniom budowlanym. Studenci uczą się podstaw dokumentacji technicznej oraz świadomego doboru materiałów i technologii, analizując własne projekty i przekładając idee na czytelny zapis techniczny.
Wystawa projektów zwieńczeniem każdego semestru
Każdy przedmiot projektowy na Wydziale Architektury kończy się wystawą prac, organizowaną w budynku Wydziału. Szczególne znaczenie dla studentów mają jednak te pierwsze wystawy semestralne, pokazujące nie tylko ich projekty, ale przede wszystkim cały proces: poszukiwania, próby, błędy i decyzje projektowe. Jest to także dla studentów pierwszy moment publicznej prezentacji swojej pracy w przestrzeni Wydziału, co czyni te wystawy tak wyjątkowymi. Ekspozycje te można oglądać w styczniu i/lub lutym.
Drugi semestr Projektowania Wstępnego również kończy się wystawą prac na Wydziale Architektury, ale towarzyszy jej również uroczysty wernisaż, organizowany co roku w czerwcu z prawdziwym rozmachem. To moment świętowania intensywnej pracy całego semestru. Studenci mogą zaprosić rodzinę, przyjaciół i znajomych, wspólnie oglądać projekty, rozmawiać o procesie, koncepcjach i pierwszych decyzjach architektonicznych. Wystawa pokazuje pełne spektrum projektów i podejść, a jednocześnie symbolicznie zamyka pierwszy rok studiów projektowych.
Prezentowane w artykule zdjęcia pochodzą z roku akademickiego 2023/2024 i stanowią wybór z archiwum fotograficznego zajęć grupy 4. Każdego roku przebieg przedmiotu opiera się na tych samych założeniach programowych i metodach pracy, choć konkretne realizacje i tematy zmieniają się w zależności od grup i prowadzących.
Obraz pracy przez cały rok można zobaczyć na profilu na Instagramie ku_formie_otwartej
Podobne tematy: