Przejdź do treści

Opublikowano: 14.04.2022 09:01

Aplikacja School Finder pomoże rodzicom uczniów z Ukrainy

Konkurs odbył się 2 i 3 kwietnia 2022 r. w Warszawie, fot. hackathon.gov.pl

Zespół absolwentów Politechniki Warszawskiej i studentów Wojskowej Akademii Technicznej opracował aplikację mobilną umożliwiającą rejestrację ukraińskich dzieci w polskich szkołach. Projekt został wyróżniony w konkursie Datathon #OtwarteDane.

W konkursie zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów rywalizowało osiem kilkuosobowych zespołów. W ciągu doby musiały opracować rozwiązanie, które odpowie na bieżące problemy społeczne, w szczególności pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy odnaleźć się w Polsce.

Zespół „Waciaki” w składzie: Emilia Wróblewska i Bartłomiej Żyła – absolwenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW oraz Kinga Arendarska i Szymon Gruszczyński – studenci Wydziału Cybernetyki WAT stworzył aplikację mobilną School Finder. Jej celem jest wsparcie uchodźców z Ukrainy w procesie wyszukiwania szkół dla ich dzieci.

Aplikacja zapewnia możliwość filtrowania placówek szkolnych według podanych przez rodzica kryteriów, np. umiejętności językowych czy stopnia niepełnosprawności dziecka.

Po wypełnieniu zgłoszenia w języku ukraińskim, angielskim lub polskim do wybranej placówki edukacyjnej trafia e-mail w języku polskim z podstawowymi informacjami. W mailu znajduje się również link do kolejnego komponentu systemu, którym jest aplikacja webowa przeznaczona dla placówek szkolnych. Aplikacja ta umożliwia zarządzanie otrzymanymi zgłoszeniami – odrzucenie lub akceptację zgłoszenia oraz umówienie na spotkanie.

Więcej informacji o konkursie i jego laureatach znajduje się na stronie hackathon.gov.pl

O drugim zwycięskim projekcie autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej można przeczytać tutaj.