Opublikowano: 16.10.2023 10:57

Grand Prix i dwa wyróżnienia w konkursie Dyplom Roku SARP

„Architektura jako nośnik emocji w miejscach pamięci. Muzeum na Westerplatte”, autorka projektu: Ewelina Szeląg

Ewelina Szeląg, która ukończyła Wydział Architektury PW, zdobyła główną nagrodę w konkursie Dyplom Roku SARP. Do naszych absolwentów trafiły również dwa wyróżnienia.

Po raz 59. Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zorganizował konkurs o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego – Dyplom Roku SARP, w którym nagradzał najlepsze prace dyplomowe wykonane na wydziałach architektury polskich uczelni.

Grand Prix otrzymała Ewelina Szeląg za pracę „Architektura jako nośnik emocji w miejscach pamięci. Muzeum na Westerplatte”, przygotowaną pod kierunkiem dr. inż. arch. Łukasza Piątka.

– Tematyka pracy dotyka nie tylko aspektu projektowania w trudnym kontekście jakim są wydarzenia i nagromadzone w czasie emocje związane z historią miejsc pamięci związanych z II wojną światową – wyjaśnia autorka pracy. – Poruszana w pracy problematyka dotyczy podstawowych wartości – przekazywania wspomnień o wydarzeniach kształtujących narodową tożsamość – mówi.

– Czarne wspomnienia, „Czarny obiekt”, czarno-biała prezentacja, skąpane w czerni wnętrza wystawy, wszystko wydaje się przemyślanym zabiegiem autorki, aby zbudować narrację o tragedii i upamiętnić historię tego miejsca – podkreśliło jury konkursu. – Proste środki wyrazu, pierwotna symbolika czerni i bieli, minimalna forma i detal, szara surowość betonu, wszystko igra z naszymi emocjami – można przeczytać w uzasadnieniu.

Wyróżnienie pierwszego stopnia otrzymała Nina Kamińska za pracę „Problematyka zanieczyszczenia światłem w przestrzeni wybudowanej – light pollution. Projekt ośrodka badawczego z obserwatorium astronomicznym i centrum edukacyjnym w Wysokiej Wsi, Wzgórza Dylewskie” (promotorki: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz oraz dr inż. arch. Anna Lorens).

Zanieczyszczenie światłem, czyli negatywne oddziaływanie sztucznego oświetlenia na środowisko i ludzi oznacza ekspozycję organizmów żywych na sztuczne światło o niewłaściwej porze, barwie lub natężeniu. Autorka pracy zbadała związki między architekturą a zanikaniem obszarów ciemnego nieba, powodowanym postępującym zanieczyszczeniem światłem. Zaprojektowała ośrodek badawczy z obserwatorium astronomicznym i Muzeum Nieba. Koncepcja architektury inspirowana jest procesem upadku meteorytów na powierzchnię ziemi.

Wyróżnieniem drugiego stopnia nagrodzono Marka Martynowicza, autora pracy „Renesans małomiejskości; perspektywy zamieszkiwania i pracy społeczeństwa twórców. Projekt przekształcenia kwartałów zabudowy Bystrzycy Kłodzkiej” (promotor: prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk).

Projekt włącza środowisko życia współczesnego społeczeństwa cyfrowego do przestrzeni małomiejskich. Autor zaproponował przekształcenie konwencjonalnej koncepcji mieszkania w bardziej współczesną i złożoną, w której definicja tradycyjnej kamienicy miejskiej wychodzi poza dotychczasowe ramy.

Jak podkreśliło jury, projekt został wyróżniony za kompletną analizę małomiejskości w erze cyfrowej. Jego autor opracował swoisty język małomiejskości na podstawie obserwacji życia w Bystrzycy Kłodzkiej.

Wyniki konkursu i nagrodzone projekty dostępne są na stronie SARP.