Przejdź do treści

Opublikowano: 21.07.2022 16:09

Test lotny studenckiej rakiety FOK

fot. facebook.com/SKA.PW

Na początku lipca na Pustyni Błędowskiej odbyły się testy lotne pierwszej w Polsce studenckiej rakiety kierowanej FOK. Jej twórcami są członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. 

– Przygotowania do startów trwały już od dłuższego czasu. Prace nad komputerami pokładowymi, silnikiem i korpusem wymagały zaangażowania wielu członków naszego Koła – mówi Kacper Kaczmarek, koordynator projektu FOK. – Wszyscy ciężko pracowali dniami i nocami, aby testy lotne mogły zakończyć się powodzeniem. Sprawdzaliśmy wytrzymałość korpusu silnika na zadane ciśnienie czy sam moduł elektroniki, aby mieć pewność, że testy lotne będą mogły być przeprowadzone bezpiecznie. Wymagało to spędzenia mnóstwa godzin w warsztacie naszego Koła, jednak widok FOK-a wznoszącego się w powietrze wynagrodził nam każdą kroplę potu z czoła – dodaje.

Lot rakiety miał na celu sprawdzenie poprawek wprowadzonych względem poprzedniej wersji rakiety.  Dzięki modyfikacjom wykonanym przez mechaników ze SKA poszczególne komponenty konstrukcji zostały sprawnie zintegrowane. Silnik odpalił bez zarzutu, rozpędzając rakietę do ponad 700 km/h. 

Niestety, w wyniku awarii systemu odzysku nie nastąpiło otwarcie spadochronu – rakieta odbyła lot balistyczny. Na szczęście test przebiegł bezpiecznie mimo komplikacji, a wszystko za sprawą wcześniej przeprowadzonych analiz, które umożliwiły wybranie optymalnego miejsca i ustawienia wyrzutni oraz pomogły w wyznaczeniu potencjalnych miejsc upadku rakiety.  

Chociaż upadek rakiety FOK nie należał do najdelikatniejszych, elektronicy ze Studenckiego Koła Astronautycznego odzyskali dane z komputera pokładowego. Dzięki temu studenci otrzymali ogrom informacji, które będą analizowane jeszcze przez wiele tygodni i pomogą w dalszym rozwoju rakiety.

Jednym z kamieni milowych w rozwoju projektu jest stworzenie głowicy z możliwościami rozpoznawania obrazu, m.in. za pomocą sztucznej inteligencji. Prace nad nią realizowane są w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. 

– Testy dodały nam motywacji i energii do planowania kolejnych startów rakiet – podkreśla Kacper Kaczmarek.

Podobne tematy: