Opublikowano: 04.03.2024 08:05

Światowy Dzień Inżyniera

Nasi inżynierowie raz za razem zachwycają nas swoimi wynalazkami

4 marca świętują wszyscy inżynierowie! Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Inżyniera dla zrównoważonego rozwoju.

Z inicjatywą ustanowienia święta inżynierii wyszła Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO – World Federation of Engineering Organizations). WFEO zaproponowało, aby Światowy Dzień Inżyniera obchodzić 4 marca, czyli w dniu założenia organizacji w 1968 r. Propozycja spotkała się z ogromnym poparciem środowiska inżynierskiego. I tak, począwszy od 2020 roku, w kalendarzu pojawiło się nowe święto.

Światowy Dzień Inżyniera to okazja do docenienia roli twórców techniki i ich osiągnięć. To także zachęta, żeby dyskutować o wyzwaniach, z jakimi mierzą się współcześni inżynierowie. Nie sposób wśród nich nie wymienić sztucznej inteligencji, energetyki czy mieszkalnictwa.

Kim tak naprawdę jest inżynier?

Słowo wywodzi się z języka francuskiego. Ingénieur to człowiek twórczego umysłu, wynalazca, konstruktor. Wyraz pochodzi ze starofrancuskiego terminu engigneor, który można przetłumaczyć jako konstruktor machin wojennych. Od francuskiego ingénieur tylko krok do łacińskiego ingeniosus – oznaczającego osobę wyszkoloną i ingenium, co tłumaczy się jako charakter, inteligencję, talent.

W powszechnym rozumieniu inżynier to osoba mająca wyższe wykształcenie techniczne oraz tytuł nadawany absolwentom uczelni technicznych.

Na Politechnice Warszawskiej od lat kształcimy inżynierów, a oni zachwycają nas swoimi wynalazkami i pomysłami. Tylko w 2024 z dumą informowaliśmy już o:

Wszystkim inżynierom i przyszłym inżynierom życzymy niegasnącej kreatywności i pasji do działania! Na co dzień, nie tylko przy specjalnych okazjach.