Przejdź do treści

Opublikowano: 10.07.2025 16:16

Studenci PW z nagrodą w międzynarodowym konkursie Student Aerospace Challenge

Obraz
Rozwijający się zapłon hipergoliczny mieszanki paliwa i utleniacza podczas testów laboratoryjnych

Zespół OrbitWUT, tworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej, zdobył nagrodę ArianeGroup w prestiżowym konkursie Student Aerospace Challenge 2024/25. Wydarzenie, organizowane przez Astronaut Club Européen we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), ArianeGroup oraz Dassault Aviation, przyciągnęło zespoły z czołowych uczelni technicznych z całej Europy.

Konkurs polegał na opracowaniu projektu związanego z tematyką lotów kosmicznych lub suborbitalnych. Prace trwały od listopada 2024 roku do czerwca 2025 roku, a w rywalizacji wzięło udział 37 zespołów z całej Europy. Projekty dotyczyły m.in. organizacji misji kosmicznych, rozwiązań inżynierskich czy zagadnień z zakresu medycyny kosmicznej.

Zespół OrbitWUT reprezentowali: Jakub Bawej, Michał Krajewski, Tymoteusz Milej i Bartosz Rylski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Andrzej Ziębiński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Studenci przygotowali projekt zatytułowany „Wstępny Projekt Systemu Kontroli Orientacji Statku Kosmicznego”, koncentrując się na opracowaniu koncepcji silnika manewrowego oraz układu zasilania, a także aplikacji i algorytmu sterowania systemem kontroli orientacji (ACS). Jednym z kluczowych aspektów ich pracy było uwzględnienie technologii opartych na zielonych hipergolicznych materiałach pędnych. We współpracy z dr. inż. Łukaszem Mężykiem przeprowadzili w laboratorium Zakładu Silników Lotniczych Instytutu Techniki Cieplnej eksperymentalne testy drop test proponowanej mieszanki paliwa z utleniaczem.

– Wzięliśmy udział w konkursie, chcąc przetestować nasze umiejętności, a udało się nawet coś wygrać – mówią studenci. – Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że pomyślnie zakończyliśmy konkurs bardzo obszernym i ciekawym dla nas projektem, a za nasze starania docenili nas przedstawiciele firmy ArianeGroup.

Finał konkursu odbył się 5 czerwca 2025 roku w Muzeum Lotnictwa i Astronautyki na lotnisku Le Bourget pod Paryżem. W wydarzeniu uczestniczyły 21 z 37 zakwalifikowanych zespołów, które prezentowały swoje projekty przed międzynarodowym jury. Nagroda ArianeGroup, przyznana zespołowi OrbitWUT, to jedno z głównych wyróżnień sponsorskich i dowód uznania dla jakości merytorycznej i innowacyjności przygotowanego projektu.

Podobne tematy: