Przejdź do treści

Opublikowano: 03.02.2022 11:14

PW i EXATEL pracują nad rozwiązaniami dla technologii 6G

fot. pixabay

Wspólny projekt „Szybka bezprzewodowa transmisja optyczna do bezpiecznej komunikacji” otrzymał finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i będzie prowadzony w ramach współpracy Polska - Berlin/Brandenburgia.

Inicjatorem przedsięwzięcia poświęconego rozwojowi technologii telekomunikacyjnych szóstej generacji jest prof. Jarosław Turkiewicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Pomostem między światem akademickim a biznesem jest z kolei dr hab. inż. Teodor Buchner – związany jednocześnie z Wydziałem Fizyki i spółką Exatel, która prowadziła już m.in. projekt RAPID 5G.  

Politechnika i Exatel zrealizują swój projekt przy wsparciu niemieckich partnerów — Fraunhofer Heinrich Hertz Institute (odpowiednik polskiej Sieci Łukasiewicz) oraz firmy VI Systems. Każdy z partnerów wniesie w prace nad rozwiązaniem swój wkład intelektualny, każdy z nich będzie również odpowiadał za konkretny odcinek technologiczny: od budowy i oprogramowania unikalnych źródeł oraz opartych na nich protokołów aż do poziomu testów technologii.

W planach jest demonstracja łącza telekomunikacyjnego, które strona polska przygotuje na bazie innowacyjnych komponentów dostarczonych przez stronę niemiecką. Chodzi o przygotowanie pełnego pakietu, który pozwoli na pełną komercjalizację nowej technologii. – Politechnika Warszawska w ścisłej współpracy z przemysłem otwiera nowe rynki i zarazem nowe obszary badawcze dla fotoniki czy telekomunikacji – mówi dr hab. inż. Teodor Buchner.

Przygotowywane rozwiązanie może przynieść jeszcze jedną ważną korzyść – zapewnienie europejskim użytkownikom autonomii technologicznej, której wagę podkreśliły zmiany i wyzwania pandemicznej rzeczywistości.

Efektów prac możemy się spodziewać za 2 lata. Jak podkreśla nasz badacz i ekspert ds. projektów R&D Exatel, kluczowa jest krótka perspektywa rynkowa. – Dlatego tak ważna jest współpraca z partnerem akademickim, z którym mamy szansę świętować wdrożenia, a nie jedynie dzielić doświadczenie wieloletnich prac badawczo-rozwojowych – podsumowuje.

 
Współpraca Politechniki i Exatel S.A. sięga 2017 roku. Podpisano wówczas porozumienie dotyczące wspólnych prac merytorycznych, wymiany wiedzy oraz wsparcia technologicznego sygnatariuszy.