Przejdź do treści

Opublikowano: 21.12.2023 14:55

Program Mentoringowy PW na piątkę

Mentees, czyli studenci uczestnicy w Programie Mentoringowym: Julia Korpowska, Jakub Marczuk, Szymon Kozłowski

Kto będzie lepszym mentorem dla studenta Politechniki Warszawskiej niż jej absolwent? Od pięciu edycji przekonują się o tym uczestnicy, organizatorzy i obserwatorzy naszego uczelnianego Programu Mentoringowego.

Ludzie i trochę liczb

Ten mały jubileusz to dobra okazja do podsumowań. W pilotażowej edycji aplikacje przesłało 30 studentów, a w edycji piątej aż 342. Program startował z udziałem 5 mentorów i 7 mentees. W obecnie zakończonej edycji udział wzięło 30 mentorów i 50 mentees. Wielu mentorów nie ogranicza się do udziału w pojedynczej odsłonie programu. Dzięki temu stanowią wsparcie nie tylko dla studentów, ale wspierają innych absolwentów debiutujących w roli mentora. Mentorem, który uczestniczy w programie nieprzerwanie od pierwszej edycji jest Marcin Jeziorski – prezes TBX Logistics, absolwent Wydziału Transportu PW. Nie sposób pominąć jeszcze innych mentorów obecnych prawie w każdej edycji: to Maciej Krzesicki – cloud architect w TOYOTA GAZOO Racing Europe, absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa oraz Szczepan Gorbacz – prezes Amargo, absolwent Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Współpraca w relacji mentoringowej trwa 6 miesięcy – to rozmowy, konsultacje, planowanie i realizacja celów – tych zawodowych, ale także osobistych. Ewaluacja programu udowadnia, że w każdej relacji pojawiają się istotne wyniki, zwłaszcza w kontekście pierwszych kroków w zawodowej karierze. Przykładowe efekty współpracy to udział studentów PW w międzynarodowym zespole automotive, staż w zespole naukowo-badawczym w szwajcarskim CERN, praktyki w koncernach energetycznych i paliwowych czy przemyśle zbrojeniowym u jednego z europejskich liderów tej branży. 

Od samego początku projekt prowadzi Biuro Karier PW.

W 2021 roku Program Mentoringowy PW został uznany przez European Mentoring & Coaching Council, międzynarodową organizację non-profit, afiliowaną w Polsce, za najlepszy program mentoringowy prowadzony przez instytucje edukacyjne w kraju. 

Piąta edycja

Piąta edycja Programu Mentoringowego PW została oficjalnie zakończona 7 grudnia 2023 roku podczas spotkania na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW. Dla 30 studentów i 50 mentorów było to podsumowanie sześciomiesięcznej współpracy. A dla całej Politechniki Warszawskiej także czas na szersze rozmowy o projekcie. W wydarzeniu wzięli udział Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba, Prorektor ds. Studenckich prof. Robert Zalewski, Zastępca Kanclerza ds. Działalności Podstawowej dr inż. Rafał Ruzik oraz Dziekani i Prodziekani Wydziałów, które szczególnie wspierały program.

W swoim wystąpieniu Rektor zwrócił uwagę na znaczenie inicjatywy mentoringowej. Prorektor ds. Studenckich podkreślił ludzki aspekt relacji mentoringowej. Studenci uczestniczący w programie opowiedzieli o tworzącej się grupie mentees, o wzajemnie udzielanym wsparciu, które buduje wśród przyszłych absolwentów realną więź. Swoimi refleksjami podzielił się też Andrzej Cieplak – przedstawiciel zarządu EMCC Polska, członek kapituły konkursu na najlepszy Program Mentoringowy. Na finał spotkania mentorki Ewa P. Porębska i Dorota Sibińska we wspólnym wystąpieniu zwróciły uwagę na to, jak wieloaspektowe znaczenie dla rozwoju studenta, ale także mentora ma relacja mentoringowa oraz współpraca absolwent – student. 

Wsparcie to fundament

– Od pierwszej edycji programu Biuro Karier PW organizując proces mentoringowy nie miało wątpliwości, by definiować go jako mentoring absolwencki – podkreśla Piotr Szrajber, koordynator Programu Mentoringowego PW, reprezentujący sekcję ds. kontaktów z absolwentami Biura Karier Politechniki Warszawskiej. –  Na tym polega wyjątkowość tego przedsięwzięcia. Atmosfera wspierającej się wspólnoty jest bez wątpienia magnesem, który co roku przyciąga coraz większą liczbę studentów. 

Przed nami kolejna edycja Programu Mentoringowego PW. Jej start jest planowany na kwiecień 2024 roku.