Przejdź do treści

Opublikowano: 02.08.2023 08:07

Naukowiec z PW laureatem Konkursu o Nagrodę ABB

Dr inż. Maksym Figat planuje kontynuować badania i doskonalić opracowaną metodykę

Dr inż. Maksym Figat z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zdobył w konkursie główną nagrodę. W ten sposób doceniono jego rozprawę doktorską pt. „Automatic generation of robotic system controllers based on a specification” („Automatyczne generowanie sterowników systemów robotycznych na podstawie specyfikacji”).

– Mój promotor, prof. dr hab. Cezary Zieliński, postawił przede mną wymagające zadanie opracowania metodyki projektowania systemów robotycznych bez określenia klasy typów systemów i realizowanych działań – opowiada laureat konkursu. – Musiałem poznać różne architektury robotyczne, aktualnie stosowane wzorce projektowe oraz odnaleźć punkty wspólne. W efekcie opracowałem uniwersalną metodykę projektowania systemów robotycznych, opartą na ontologii rozwijanej od wielu lat przez nasz zespół badawczy.

Większość rozwiązań inżynierskich jest projektowana pod konkretne urządzenia i indywidualne aplikacje. Dr inż. Maksym Figat wybrał inny kierunek.

– Chociaż stworzenie „superuniwersalnego” systemu może budzić obawy, moje podejście koncentruje się na takim modelu i narzędziach, które mogą być dostosowane do różnych aplikacji w dziedzinie robotyki – wyjaśnia naukowiec z Politechniki Warszawskiej. – W ten sposób staram się zrównoważyć elastyczność projektowania z efektywnością i skalowalnością. Wierzę, że tego typu narzędzie może być przydatne dla projektantów, umożliwiając im tworzenie systemów robotycznych w sposób bardziej efektywny i dostosowany do ich potrzeb.

Dr Figat planuje kontynuować badania i doskonalić opracowaną metodykę. Docelowym efektem prac może być zaawansowany system, który umożliwi użytkownikom tworzenie i dostosowywanie prostych systemów robotycznych według własnych potrzeb – podobnie jak w przypadku ChatGPT.

Nasz naukowiec będzie miał okazję zweryfikować swoje pomysły i wnioski podczas półrocznego stypendium, przyznanego przez amerykańską Fundację Kościuszkowską.

– W ramach tego stypendium będę prowadził badania nad systemami wielorobotycznymi w Jet Propulsion Laboratory, które jest częścią NASA – mówi dr Figat.

Więcej informacji o badaniach naszego naukowca i możliwościach wykorzystania rozwiązania w tekście „Robotyczny ChatGPT jest możliwy”.

W Konkursie o Nagrodę ABB doceniane są prace magisterskie, inżynierskie oraz doktorskie, napisane w języku polskim lub angielskim, dotyczące przemysłowych zastosowań automatyki, elektroniki, systemów sterowania, technologii i systemów informatycznych i autonomicznych czy analityki i analizy danych. W tym roku konkurs odbył się już po raz dwudziesty.