Przejdź do treści

Opublikowano: 15.12.2021 10:38

Nasi studenci stworzyli Energetyczną Mapę Polski

Energetyczna Mapa Polski prezentuje dane dotyczące polskiego systemu elektroenergetycznego

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli Energetyczną Mapę Polski, która jest bazą danych o obiektach energetycznych. Dostarcza również informacji o cenach prądu, gazu i węgla, a także eksporcie i imporcie energii.

Energetyczna Mapa Polski (EMP) to projekt studentów z Koła Naukowego Energetyków, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW.

– Stworzyliśmy stronę internetową będącą bazą danych o obiektach energetycznych, parametrach sieci elektroenergetycznej w Polsce. Strona jest ogólnodostępna – mówi Paulina Kucharczyk, członkini koła.

Parametry i informacje techniczne dotyczą zarówno konwencjonalnych źródeł wytwórczych w Polsce, jak i tych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Obejmują m.in.: położenie, moc zainstalowania, roczną ilość produkowanej energii czy rodzaj kotłów turbin.

Strona dostarczy również informacji o cenie energii elektrycznej, gazu i węgla na giełdzie krajowej czy aktualnym krajowym mikście energetycznym z podziałem na źródła energii. Można je będzie łatwo analizować dzięki funkcji sortowania czy filtrowania.

Na EMP znajdzie się również zakładka ABC energetyki - dla osób, które chciałyby poznać bliżej rynek energii, systemy wsparcia energetyki w Polsce czy dowiedzieć się np. jak działa elektrownia wodna.

– Naszym zamysłem było udostępnienie tej wiedzy każdemu, kto jest nią zainteresowany – firmom, studentom, którzy chcą wykorzystać dane w pracach magisterskich, doktorantom, uczniom liceów – mówi Paulina Kucharczyk.

Członkowie koła są w trakcie nawiązywania współpracy z firmami i instytucjami, które dostarczą rzetelnych informacji, natomiast sami będą zbierać dane dotyczące obiektów energetycznych.

Energetyczną Mapę Polski stworzyli: Jędrzej Wójcik, Agnieszka Kamińska, Maciej Rogożyński oraz Filip Murawka.

Między innymi za ten projekt Koło Naukowe Energetyków zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „EKOinnowatorzy” w kategorii „Popularyzacja nauki”. Celem konkursu organizowanego przez Instytut Zrównoważonej Energetyki jest wyłonienie wybitnych kół naukowych, projektów studenckich i studentów zaangażowanych w innowacyjną działalność konstrukcyjną, organizacyjną i naukową z zakresu szeroko rozumianej energetyki i ochrony środowiska.

Energetyczna Mapa Polski dostępna jest pod adresem https://emp.pw.edu.pl/.

Podobne tematy: