Przejdź do treści

Opublikowano: 03.03.2022 11:04

Młodzi innowatorzy nie boją się wyzwań

Mike Ryan i Aleksander Trakul w polskim pawilonie EXPO w Dubaju

Spojrzeli na pandemię inżynierskim okiem. Wymyślili projekt, który może pomóc zwalczyć niektóre jej skutki. Zdobyli nagrodę Jamesa Dysona, a ostatnio swój pomysł mieli okazję zaprezentować podczas wystawy Expo w Dubaju. Mike Ryan z Wydziału Mechatroniki PW i Aleksander Trakul z Uniwersytetu Edynburskiego udowadniają, że świetne idee nie znają granic.

Mike i Aleksander poznali się jeszcze w liceum. Obydwaj są absolwentami III LO w Gdyni i choć po maturze wybrali inne uczelnie, to nie stracili ze sobą kontaktu.

Od problemu do pomysłu

Wydarzeniem, które sprawiło, że znajomi z czasów szkolnych postanowili znów połączyć siły, była pandemia. Mike i Aleksander wraz z kolegami  przygotowali farmę drukarek 3D i produkowali przyłbice ochronne dla pracowników służby zdrowia. Studenci zauważyli, że nawet stosunkowo niewielki zestaw maszyn przyczynia się do wprowadzania w obieg dużych ilości plastiku. Skalę swoich działań porównali z ogólnoświatową produkcją masek ochronnych — używanych na całym świecie, wyrzucanych byle gdzie i niesegregowanych. Ta obserwacja zainspirowała ich do stworzenia urządzenia, które mogłoby naprawić ten problem.

Tak powstał projekt urządzenia dezynfekującego i poddającego recyklingowi zużyte 3-warstwowe maski ochronne, zamieniającego je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku — XTRUDE ZERO. Rozwiązanie miało spełniać trzy podstawowe warunki: być dostępne, skalowalne i wpisywać się w ideę zrównoważonego rozwoju.

Projektanci uznali, że urządzenie powinno dać się zbudować w możliwie prosty sposób. W XTRUDE ZERO wykorzystane zostały rozwiązania konstrukcyjne znane z automatów do sprzedaży przekąsek i recyklomatów do plastikowych butelek. Dzięki temu maszyna może wyprodukowana z wykorzystaniem już istniejącej, powszechnie wykorzystywanej infrastruktury.

Pomysł eksportowy

Dzięki wygranej w krajowej edycji konkursu Jamesa Dysona pomysł Mike’a i Aleksandra zyskał rozgłos, studenci szukali jednak kolejnych sposobów na dotarcie z ideą projektu w dalsze zakątki świata. Jako reprezentanci Politechniki Warszawskiej pojawili się w polskim pawilonie wystawy Expo w Dubaju. Podczas Tygodnia Nauki Polskiej organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej zaprezentowali publiczności makietę XTRUDE ZERO, a w trakcie swojego wystąpienia przybliżyli zgromadzonej publiczności skalę problemu oraz pomysł na jego rozwiązanie. Wizytę wykorzystali również, by nawiązać kontakty z osobami, które mogą im pomóc urzeczywistnić projekt.

– Jedną z najlepszych rzeczy, które wynieśliśmy z EXPO, to nowe znajomości. Ciekawe rozmowy z dr. Tomaszem Rożkiem, byłym ambasadorem ZEA w Polsce Yousifem Eisa Bin Hassanem Al-Sabrim czy też zastępcą dyrektora generalnego EXPO 2020 udowodniły nam, że jeśli tylko włoży się w swój pomysł wystarczająco dużo pracy i zaangażowania, można osiągnąć fantastyczne rezultaty — mówi Mike Ryan. – Dyskusje na temat naszego projektu rzuciły nowe światło na problem maseczkowych śmieci, ale podsunęły też kolejne pomysły na możliwe rozwiązania tego problemu — podkreśla Aleksander Trakul.

Zainteresowanych ideą XTRUDE ZERO zapraszamy na stronę www.xtrudezero.pl i zachęcamy do kontaktu z twórcami projektu.

Podobne tematy: