Przejdź do treści

Opublikowano: 08.04.2024 09:38

Konkurs Siemensa i PW – do końca kwietnia czekamy na zgłoszenia

Ewa Mikos-Romanowicz z Siemens Polska i prof. Janusz Lewandowski z PW opowiadali na antenie Radia Aktywnego o Konkursie o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej

Nie żyć dzisiaj kosztem przyszłych pokoleń – to jedna z idei, która towarzyszy Konkursowi o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej. Trwa jego 28. edycja. Projekty można zgłaszać do 30 kwietnia 2024 r. 

Hasło tegorocznej edycji to „Zrównoważony przemysł dzięki transformacji cyfrowej i zielonym technologiom”. Czekamy na zgłoszenia zespołów – studentów, doktorantów, naukowców, których projekty wykorzystują rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0, takie jak big data, sztuczna inteligencja czy internet rzeczy, i pomogą firmom w większym stopniu zadbać o środowisko. 

– Szukamy koncepcji, jak sprawić, żeby przemysł był bardziej efektywny, przyjazny dla środowiska, abyśmy dbali nie tylko o siebie i własne dobro, ale o planetę i przyszłe pokolenia – mówiła podczas rozmowy w Radiu Aktywnym Ewa Mikos-Romanowicz z Siemens Polska. 

Po raz drugi Konkurs przebiega w nowej formule. Laureaci zostaną wybrani w dwuetapowym postępowaniu. Najpierw prace oceni zespół naukowców. Finaliści, którzy przejdą ten etap, będą mogli przedstawić swoje projekty podczas tzw. Demo Day.

– Trzeba pamiętać, że aby wypromować innowacyjny projekt, nie wystarczy mieć dobry pomysł. Trzeba ten projekt „sprzedać”, zainteresować nim inwestorów, którzy mają pieniądze na dalszy rozwój – podkreślił prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej, członek Kapituły Konkursu i laureat jego pierwszej edycji. – Prezentacja jest ostatnim elementem oceny, ale bardzo istotnym z punktu widzenia końcowego rezultatu – dodał. 

Zwycięzców wyłoni Kapituła Konkursu – przedstawiciele świata nauki i biznesu – biorąc pod uwagę prezentację pomysłów, a także ich potencjał wdrożeniowy.

– Podczas Demo Day oceniający mają przed sobą autorów koncepcji, mogą im zadawać pytania. Dzięki interakcji jest możliwość uszczegółowienia, dopowiedzenia, rozwiania wszelkich wątpliwości – mówiła Ewa Mikos-Romanowicz. – W składzie Kapituły obecni są potencjalni partnerzy, którzy wspólnie z prezentującymi zespołami będą te projekty wdrażać, rozwijać i realizować. To jest dodatkowy aspekt, który może zachęcić do udziału w konkursie. Zakładamy, że projekty będą miały ciąg dalszy – wyjaśniała.  

Całą rozmowę można odsłuchać na stronie Radia Aktywnego

Więcej informacji o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.pw.edu.pl/siemens.