Przejdź do treści

Opublikowano:

Konkurs o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej rozstrzygnięty

Projekt zespołu z Politechniki Wrocławskiej „Most wymiany danych oraz doświadczeń w obszarze zielonej transformacji” zwyciężył w Konkursie o Nagrodę Siemensa i Politechniki Warszawskiej.

27. edycja Konkursu została zorganizowana w nowej formule pod hasłem „Dane dla środowiska”. Zgłaszane projekty miały w szczególności uwzględniać wykorzystanie danych oraz zagadnienia zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. Finaliści zaprezentowali swoje pomysły 31 marca 2023 r. podczas Demo Day.

–  Chcemy, aby podejmowana tematyka nie tylko przyczyniała się do wdrożeń innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim była odpowiedzialna społecznie, kształtowała i ugruntowywała świadome postawy wynalazców i pomysłodawców, uważnie wsłuchujących się zarówno w środowisko, jak i ludzkie potrzeby – powiedział podczas Demo Day prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej. – Nowa formuła Konkursu umożliwiająca finałową prezentację przed Kapitułą i zgromadzoną publicznością pozwala głębiej poznać zamysł twórców, otwierając na interakcje z otoczeniem – podkreślił.

– Nauka kreuje innowacje i wspólnie z biznesem jest w stanie stworzyć ekosystemy, które będą te innowacje wspierać – zaznaczył Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska. – Ważna jest sama tematyka Konkursu – „Dane dla środowiska”. Wskazuje ona na dwa megatrendy towarzyszące czwartej przemysłowej rewolucji. To cyfryzacja – ponieważ dane, big data, mogą dać nam bardzo dużo odpowiedzi, jak produkować bardziej efektywnie. Drugi to zrównoważony rozwój – czyli jak to robić w sposób neutralny dla środowiska i człowieka – dodał.

Finałowe projekty oceniała Kapituła w składzie: prof. Józef Modelski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW (przewodniczący), Maciej Zieliński – Prezes Siemens Polska, dr inż. Maciej Cader – przedstawiciel Sieci Badawczej Łukasiewicz, Zastępca Dyrektora ds. Badawczych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP, dr inż. Marian Bubak – przedstawiciel Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Dyrektor ds. Naukowych Centrum Sano przy Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie, prof. Zbigniew Kledyński z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, prof. Janusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

Pod uwagę brano przede wszystkim opis koncepcji, zbieżność z obszarem tematycznym konkursu i potencjał wdrożeniowy. Oceniano również prezentacje przygotowane przez finalistów i różnorodność zespołów.

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 25 tys. zł zdobył zespół z Politechniki Wrocławskiej w składzie: prof. dr hab. inż. Tomasz Sikorski, dr hab. inż. Jacek Rezmer, prof. PWr, dr inż. Jarosław Szymańda, prof. PWr, mgr inż. Anna Ostrowska, inż. Angelika Jesionka, inż. Mateusz Kowal, inż. Wojciech Frydlewicz.

Projekt „Most wymiany danych oraz doświadczeń w obszarze zielonej transformacji” dotyczy rozwoju współpracy społeczności akademickiej i przedsiębiorstw w obszarze monitoringu i wymiany danych dotyczących parametrów pracy odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii. W tym celu zaplanowano rozszerzenie dostępu i wykorzystania długoterminowych danych pochodzących z Badawczego Systemu Fotowoltaicznego i Bateryjnego Magazynu zainstalowanych na kampusie Politechniki Wrocławskiej. Utworzona infrastruktura i rozwiązania będą dostępne dla studentów i doktorantów, a także zespołów badawczych.

Drugim miejscem i nagrodą w wysokości 15 tys. zł wyróżniono projekt realizowany we współpracy firmy Tenneco Automotive Eastern Europe i Politechniki Śląskiej – „Badania eksperymentalne i numeryczne selektywnej redukcji katalitycznej dla samochodów z silnikiem o zapłonie samoczynnym”.  Jego autorami są: dr inż. Damian Kurzydym, dr hab. inż. Zbigniew Żmudka, prof. PŚ, dr hab. inż. Adam Klimanek, prof. PŚ.

Celem projektu było przeprowadzenie badań eksperymentalnych i numerycznych dla układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) samochodu osobowego z silnikiem diesla. Powstała praca doktorska, której efekty zostały wdrożone w przemyśle. Opracowany układ SCR jest obecnie wdrażany do produkcji seryjnej i finalnej sprzedaży na europejskim rynku części zamiennych.

Trzecie miejsce zajął zespół z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, dr inż. Beata Grygierzec. Kapituła doceniła projekt „HOGWEED – urządzenie do mikrofalowego niszczenia roślin inwazyjnych”. W nagrodę zespół otrzymał 10 tys. zł.

Emitowane przez urządzenie promieniowanie powoduje nagrzewanie roślin i podłoża, w tym korzeni, a w konsekwencji denaturację białka i unicestwienie roślin inwazyjnych. Zaletą metody jest potwierdzony brak negatywnego wpływu promieniowania MW na glebę i siedlisko. Dodatkowo w  pojeździe zastosowano podwozie, które umożliwia poruszanie się nawet w trudnym terenie.

W wydarzeniu, które odbyło się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i biznesu, a także reprezentanci studentów i doktorantów. Demo Day był okazją do networkingu, nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń.

Zdjęcie laureatów Konkursu i członków Kapituły
Laureaci Konkursu z członkami Kapituły i prof. Mariuszem Malinowskim, Prorektorem ds. Nauki PW