Przejdź do treści

Opublikowano: 27.05.2024 08:58

Julia Wilk laureatką Studenckiego Nobla

Julia Wilk dopisała kolejny punkt do długiej listy swoich sukcesów

Zobacz również

Studentka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej otrzymała Studenckiego Nobla 2024 w kategorii Nauki techniczne. Wyniki poznaliśmy podczas gali, która odbyła się 25 maja. 

Julia Wilk jest liderką projektu neendu – systemu do monitorowania czynności życiowych noworodków z algorytmami sztucznej inteligencji. Rozwiązanie ma zapobiegać wystąpieniu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Pomysł i jego twórcy byli nagradzani m.in. w konkursie „Student-Wynalazca”, na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie oraz na Warsaw Invention Show. Prace nad neendu zaowocowały także udziałem w projekcie w ramach Inkubatora Innowacyjności 4.0 oraz grantem w ramach Talentów Jutra. 

Julia Wilk uczestniczy także w innym dużym projekcie – w pracach nad egzoszkieletem rehabilitacyjnym. To rozwiązanie ma służyć osobom, które w wyniku wypadku czy choroby nie mogą poruszać górną kończyną albo zakres jej ruchu został znacząco ograniczony. Pomysł również nagrodzono w konkursie „Student-Wynalazca”. Złożono także wniosek o patent na ten wynalazek. 

Nasza laureatka Studenckiego Nobla brała udział w konferencjach: BioMedTech Silesia, Roboty Medyczne, MICCAI Computational Biomechanics for Medicine i AHFE International Hawaii Edition, znalazła się w zestawieniu „Forbes Women” 24 na 2024, czyli na liście Polek, które szczególnie warto obserwować, otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia. 

W tym roku Julia Wilk rozpoczyna doktorat. Jak podkreśla, ma nadzieję, że jego efektem będzie wypracowanie rozwiązań wdrażalnych w robotyce rehabilitacyjnej, które zrewolucjonizują tę dziedzinę nauki, zwiększą i ułatwią dostęp do fizjoterapii, polepszą jej jakość, odciążą fizjoterapeutów.

– Praca to dla mnie codzienna nauka, odkrywanie nowych dróg, poszerzanie kompetencji – mówi Julia Wilk. – Bardzo lubię się sprawdzać w różnych rolach i kiedy tylko mogę, chwytam się szans, więc wiem, że kiedyś mogę znaleźć się w miejscu, o którym bym nawet dziś nie pomyślała. 

Studencki Nobel to ogólnopolski konkurs dla zdolnych i odnoszących sukcesy studentów. W tym roku, w XV edycji, nagrody przyznano w 10 kategoriach: Nauki techniczne, Sztuka, Dziennikarstwo i literatura, Nauki przyrodnicze i energetyka, Fizyka i astronomia, Medycyna i farmacja, Nauki społeczne, Nauki ekonomiczne, Działalność społeczna, 3W. Studencki Nobel jest organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. 

Zobacz również

Podobne tematy: