Przejdź do treści

Opublikowano: 20.05.2025 13:18

Dwa zespoły kół naukowych w finale prestiżowych zawodów łazików marsjańskich w USA

Obraz
Łaziki: Sirius II i HAL-062

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) oraz Koło Naukowe Robotyków (KNR), działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, zakwalifikowały się do finału University Rover Challenge 2025 (URC) – najważniejszych na świecie zawodów studenckich poświęconych robotyce kosmicznej. Finały odbędą się w dniach 28–31 maja 2025 roku w Mars Desert Research Station na pustyni w stanie Utah w USA.

Z ponad 100 zgłoszonych drużyn z całego świata wyłoniono zaledwie 38 finalistów. Tylko cztery zespoły pochodzą z Europy, w tym aż dwa z Politechniki Warszawskiej.

SKA Robotics – doświadczenie, które napędza innowacje

W tegorocznej edycji URC zespół SKA Robotics zaprezentuje łazika Sirius II – zaawansowaną konstrukcję rozwijaną od 2020 roku. Robot z powodzeniem startował w międzynarodowych zawodach: zdobył m.in. 4. miejsce na European Rover Challenge 2023, 3. miejsce na Anatolian Rover Challenge 2024 oraz 2. miejsce w preselekcjach do konkursu Makeathon ARES 2025.

Sirius II został wyposażony w całkowicie nowy, precyzyjny manipulator sześcioosiowy, pozwalający na obsługę paneli operatorskich i przenoszenie przedmiotów. Zespół opracował również moduł naukowy do analizy próbek gruntu marsjańskiego w poszukiwaniu śladów życia. Kluczowym elementem łazika jest system autonomicznej jazdy – Sirius II wykorzystuje kamerę 3D do skanowania otoczenia i budowy mapy terenu, uzupełnianej danymi GPS. Dzięki temu może określić swoje położenie z dokładnością do 5 cm.

Studenckie Koło Astronautyczne to jedna z największych i najbardziej utytułowanych organizacji studenckich PW. Koło zrzesza ponad 200 członków pracujących w czterech sekcjach: robotycznej, rakietowej, balonowej oraz satelitarnej (PW-Sat). W swoim dorobku SKA ma m.in. wyniesienie pierwszego polskiego satelity studenckiego – PW-Sat – oraz udział w wielu projektach realizowanych z Europejską Agencją Kosmiczną i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

KNR Rover Team – techniczna precyzja i świeże spojrzenie

Do finału URC 2025 zakwalifikował się HAL-062 – łazik rozwijany przez KNR Rover Team od 2017 roku. Po debiucie w zawodach European Rover Challenge, gdzie konstrukcja zajęła wysokie 14. miejsce w stawce 69 zespołów z całego świata, zespół wprowadził szereg ulepszeń, przygotowując się do startu w Utah.

– Nasz zespół wdrożył wiele istotnych modyfikacji względem poprzednich edycji – mówi Dominik Chmielak, prezes KNR. – Opracowaliśmy nowy moduł laboratoryjny oparty na autorskim spektrometrze, zoptymalizowaliśmy opony drukowane w technologii 3D i stworzyliśmy zaawansowany system autonomicznej nawigacji z wykorzystaniem jednostki obliczeniowej wyposażonej w kartę NVIDIA RTX 4070S.

Koło Naukowe Robotyków to interdyscyplinarna grupa studentów, specjalizująca się w konstruowaniu robotów mobilnych, humanoidalnych, podwodnych i latających. Ich projekty są regularnie nagradzane w Polsce i za granicą, a także prezentowane podczas konferencji naukowych.

URC – symulacja misji marsjańskiej

University Rover Challenge to międzynarodowe zawody organizowane przez The Mars Society, w których zespoły studenckie projektują i budują łaziki marsjańskie zdolne do realizacji zadań inspirowanych rzeczywistymi misjami planetarnymi. Finałowe konkurencje obejmują: misję naukową, transport ładunku, serwisowanie urządzeń oraz w pełni autonomiczną nawigację. Rywalizacja odbywa się w surowych warunkach pustynnych, możliwie zbliżonych do środowiska Marsa.