Przejdź do treści

Opublikowano: 13.03.2024 10:38

Drugi Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej

Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej jest okazją do podkreślenia znaczenia tej dziedziny i promocji jej osiągnięć

15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski po raz drugi łączy siły, żeby popularyzować inżynierię materiałową. Świętujemy 22 marca. Obchody na Politechnice Warszawskiej odbywają się na Wydziale Inżynierii Materiałowej (ul. Wołoska 141). 

Atrakcje na PW są podzielone na dwa bloki. 

Zajęcia dla uczniów szkół średnich – godz. 10.30-15.30

Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona. Obowiązują zapisy – prosimy w tej sprawie o kontakt mailowy: joanna.kwiatkowska@pw.edu.pl lub telefoniczny: 22 234 8687.

 • 10.30-12.00 – „Broń biała widziana oczami inżyniera materiałowego” (brak miejsc) 
 • 10.30-11.30 – „Nowoczesne materiały zainspirowane Naturą” (limit osób: 125)
 • 12.00-13:00 – „Mikrożycie – Makrokoszty” (limit osób: 62 | wykład dla 3 i 4 klas)
 • 12.30-13.15 – „Inżynieria powierzchni – cicha bohaterka naszego życia” (brak miejsc)
 • 13.30-14.10 – „Czego boi się lód, czyli o powłokach lodofobowych słów kilka” (limit osób: 127)
 • 14.15-15.30 – „Bio-fabryka tkanek i narządów człowieka” (limit osób: 90)

Minifestiwal Naukowy dla wszystkich – godz. 16.00-19.00

Wstęp wolny. 

Będzie to okazja, żeby zobaczyć, jak i gdzie wykorzystuje się materiały i wiedzę o nich. Pokażą i opowiedzą o tym specjaliści z Politechniki Warszawskiej. 

W programie:

 • pokaz „Mikroskop cyfrowy – świat makro”
  Chcesz zobaczyć, jak niedoskonały jest druk na banknocie, który masz w portfelu? A może masz ochotę popodziwiać perfekcyjną budowę oka ważki? Te fascynujące możliwości daje cyfrowy mikroskop japońskiej firmy Keyence, który oferuje niecodzienne połączenie nowoczesnej optyki, najnowszej elektroniki i innowacyjnego oprogramowania.  
 • pokaz „Ogień i woda – żywioły, które zmieniają stal”
  Uczestnicy będą mogli zahartować stal, zmierzyć jej twardość, dowiedzieć się, po co stosuje się różne obróbki cieplne zmieniające właściwości stopów.
 • pokaz „Szkło metaliczne – zamrożona ciecz”
  Uczestnicy zobaczą, jak wytwarza się metal o strukturze amorficznej, a także dowiedzą się, jakie wybrane właściwości posiada szybkochłodzony stop.   
 • pokaz „Piana metaliczna – materiał lżejszy od wody?”
  Okazja, żeby zapoznać się z technologią wytwarzania pian metalicznych, czyli materiałów o bardzo dużej porowatości, dowiedzieć się, jakimi właściwościami cechują się takie materiały oraz „na żywo” oraz zobaczyć ich powstawanie. 
 • pokaz „Plaster miodu, czyli jak efektywnie tworzyć (drukowane) konstrukcje”
  Prezentacja druku elementów, które inspirowane zostały charakterystyczną budową tworzoną przez m.in. pszczoły. Struktura zostanie opisana od strony mechanicznej i wskazane zostaną przykładowe zastosowania. 
 • pokaz „Kosmiczne możliwości nadprzewodników”
  Studenci z Koła Naukowego Wakans wprowadzą w kosmiczny nastrój – zaprezentują nadprzewodnikowe ufo, które będzie lewitowało na specjalnej orbicie. 
 • pokaz „Biomateriały, czyli owoc współpracy inżyniera materiałowego z lekarzem”
  Studenci Koła Naukowego Biomaterials zaprezentują drukarkę 3D naśladującą proces druku 3D tkanek. Oprócz tego opowiedzą o procesie tworzenia implantów i protez wraz z prezentacją wydrukowanych części ciała. 
 • gry w rozpoznawanie materiałów 
  Które metale udają złoto? Jak rozróżnić wolfram od stali? Czy szkliwo i tlenek aluminium to to samo? Gry poprowadzą osoby z Koła Naukowego Wakans. 

Inżynieria materiałowa zajmuje się badaniem, projektowaniem i wytwarzaniem różnorodnych materiałów. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań technologicznych, które pozwolą na najlepsze wykorzystanie właściwości materiałów w wielu gałęziach przemysłu: lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, a także w medycynie czy energetyce. Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia tej dziedziny i promocji jej osiągnięć.