Przejdź do treści

Opublikowano: 23.05.2022 11:29

Czy można zbudować most z papieru? Nasi studenci pokazują, że tak

Najlepszą konstrukcję stworzyli Jakub Końka, Karol Urbańczyk i Krzysztof Buchało, fot. wyKOMBinuj mOst

Drużyny z Koła Naukowego Mostowców z Wydziału Inżynierii Lądowej stoczyły pasjonujący pojedynek o zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie wyKOMBinuj mOst. Ostatecznie wygrał zespół PWniaczki, bijąc przy okazji rekord zawodów. Dwie pozostałe ekipy uplasowały się na drugim i czwartym miejscu.

Uczestnicy rywalizacji, mając do dyspozycji papier, klej, nożyczki lub skalpele, linijki, długopisy i ołówki oraz odważniki, a także uzbrojeni we własną kreatywność, mieli zbudować most. Na wykonanie tego zadania otrzymali siedem godzin. Cel był jasny – stworzenie jak najbardziej wytrzymałej konstrukcji.

Rywalizację 26 drużyn z całej Polski zdominowały zespoły z naszej Uczelni.

Wygrała ekipa PWniaczki w składzie: Jakub Końka, Karol Urbańczyk i Krzysztof Buchało. Ich most o masie 1,234 kg wytrzymał obciążenie wynoszące 4407,7 N (prawie 441 kg). To najlepszy wynik uzyskany w ciągu piętnastu edycji konkursu.

Poprzedni rekord poprawili też studenci z zespołu ORZEŁ 1: Michał Pawłowski, Julia Czaplicka i Sviatoslav Miniailo. Stworzona przez nich konstrukcja o masie tylko nieco przekraczającej kilogram (1,084 kg) uniosła 386 kg. Dało to drugie miejsce w zawodach.

Na czwartej pozycji rywalizację zakończyła drużyna Dziki z Politechniki: Izabela Tołczyżewska, Przemysław Kruczkowski i Łukasz Porzyc. Ich most był wyjątkowo lekki (tylko 0,758 kg), a przeniósł blisko 154 kg.

Studenci z Koła Naukowego Mostowców już myślą o przyszłorocznych zawodach. Będą wtedy chcieli zająć na podium wszystkie miejsca.

Konkurs wyKOMBinuj mOst odbył się w kwietniu 2022 roku w Gdańsku. Za jego organizację odpowiadało Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KOMBO z Politechniki Gdańskiej.

Pełne podsumowanie zawodów znajduje się na stronie konkursu

Podobne tematy: