Przejdź do treści

Opublikowano: 24.11.2022 09:07

Absolwent PW został astronautą

Pablo Álvarez Fernández jest wśród sześciu astronautów wybranych przez ESA do korpusu podstawowego, fot. ESA

Z Politechniki Warszawskiej do kosmosu? To możliwe! Pablo Álvarez Fernández, który skończył studia na naszej Uczelni, znalazł się w grupie astronautów wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Rekrutacja na nowych astronautów trwała od lutego 2021 roku. To wtedy ESA po raz pierwszy od 2008 roku ogłosiła nabór. W konkursie wzięło udział ponad 22 tysiące osób. Po wielu etapach rekrutacji wyłoniono 17 przyszłych astronautów.

W tym gronie jest Pablo Álvarez Fernández, który w 2011 roku skończył studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Pablo urodził się w 1988 roku w Hiszpanii. Jest absolwentem tamtejszego Universidad de León. Po skończonych studiach przyjechał do Polski, by kontynuować swoją edukację na PW. W 2011 roku obronił na naszej Uczelni pracę magisterską. Doświadczenia zawodowe nasz absolwent zdobywał w formie Airbus. Pracował w wielu programach lotniczych i kosmicznych w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Francji. Zajmował się m.in. rozwojem łazików ExoMars. Teraz znalazł się w gronie nowych europejskich astronautów, i to – co warto zaznaczyć – wśród sześciu osób z korpusu podstawowego. Mają one praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA. Rezerwowi (jest ich jedenaścioro) mogą w każdej chwili dołączyć do tej grupy i rozpocząć szkolenia, jeśli programy załogowe zostaną rozszerzone.

Po ogłoszeniu przez ESA wyników konkursu, Pablo Álvarez Fernández przyznał, że o zostaniu astronautą marzył od dzieciństwa.

– Kiedy zobaczyłem taką możliwość, pomyślałem, że mam jedną szansę i zrobię wszystko, żeby ją wykorzystać – mówił. – Pierwsza reakcja po otrzymaniu informacji, że zostałem wybrany, była bardzo emocjonalna. Nie mogłem ukryć łez. Jestem ekstremalnie szczęśliwy. To wielki zaszczyt być częścią tej grupy.

Co powiedziałby młodym ludziom, którzy pasjonują się kosmosem i nauką?

– Podążajcie za swoimi marzeniami i nigdy nie myślcie, że coś jest niemożliwe. Jestem żywym dowodem na to, że marzenia się spełniają.

Podobne tematy: