Znak Politechniki Warszawskiej

Uczelnia

Aktualności

Awans PW w rankingu QS

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

To zestawienie najlepszych uczelni na świecie

Nauka w popkulturze. „Czarnobyl” oczami Dariusza Aksamita

Dariusz Aksamit jest fizykiem medycznym i popularyzatorem nauki, fot. BPI

W ostatnich tygodniach olbrzymią furorę robi „Czarnobyl”, serial produkcji HBO przedstawiający historię katastrofy elektrowni atomowej z 26 kwietnia 1986 r. i skutki tego wydarzenia. Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, laureat konkursu Popularyzator Nauki 2018 w kategorii Animator, opowiedział o wątkach naukowych, które pojawiają się w filmie.

Trzecie miejsce PW w Rankingu Milionerów

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Sześciu absolwentów Politechniki Warszawskiej może poszczycić się majątkiem powyżej 100 mln euro - wynika z rankingu przygotowanego przez firmę Pracownia Ekonomiczna 2033 sp. z o.o.. Więcej milionerów ukończyło tylko Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (10 osób - jedna osoba więcej w stosunku do ubiegłego roku) oraz Uniwersytet Warszawski (8 osób - dwie osoby więcej w stosunku do ubiegłego roku).

PW w Rankingu Kierunków Studiów Perspektyw 2019

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Gospodarka przestrzenna i matematyka znalazły się na podium w Rankingu Kierunków Studiów opublikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy".

PW w Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektyw 2019

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

9 razy pierwsze miejsce, 6 razy drugie i 8 razy trzecie – to wyniki Politechniki Warszawskiej w Rankingu Studiów Inżynierskich opublikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". W rankingu oceniono 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych.

Jesteśmy trzecią uczelnią w Polsce

Dziekani i Prorektor Politechniki Warszawskiej z dyplomami

Po raz trzeci z rzędu Politechnika Warszawska zajęła trzecie miejsce w Rankingu Szkół Wyższych opublikowanym przez magazyn edukacyjny "Perspektywy".

Na Kampusie PW stanął pomnik prof. Mieczysława Pożaryskiego

Od lewej stoją: prof. Stanisław Bolkowski, prof. Lech Grzesiak, prof. Jan Szmidt, minister Krzysztof Tchórzewski, dr Piotr Szymczak i prof. Jerzy Barglik

W ten sposób uhonorowano pierwszego Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich i pierwszego Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Honorowe członkostwo IEEE MTT-Society dla profesora Józefa Modelskiego

Profesor Józef Modelski podczas uroczystej gali, for. WEiTI PW

Profesor Józef Modelski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej został uhonorowany zaszczytem dożywotniego członkostwa w the Microwave Theory and Techniques Society (MTT-S). Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane okazjonalnie od 1960 roku w dowód uznania za profesjonalizm na polu naukowym i wyjątkowe zasługi dla IEEE MTT-S.

Zawody SUMO Robotów LEGO dla dzieci

Plakat zawodów SUMO Robotów LEGO dla dzieci

Już 9 czerwca, w godzinach 9:00-18:00 na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej odbędzie się kolejna edycja Zawodów SUMO Robotów LEGO dla dzieci. Podczas imprezy dzieci z całej Polski pokażą swoje umiejętności konstruktorskie. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich rodziców i dzieci ze szkoły podstawowej, które zafascynowane są światem robotów, nowych technologii i klocków LEGO. Dla wszystkich odwiedzających przygotowane są wyjątkowe atrakcje oraz warsztaty!

Reprezentanci PW w Radzie Doskonałości Naukowej

Pierwsza kadencja Rady Doskonałości Naukowej (RDN) rozpocznie się 1 czerwca 2019 r.

Spośród 141 osób, które zasiądą w Radzie Doskonałości Naukowej, znajdzie się sześcioro naukowców z Politechniki Warszawskiej. Członków Rady - nowego organu działającego na rzecz rozwoju kadry naukowej - wybrało środowisko akademickie.

Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Zarządzania i Dowodzenia Akademii Sztuki Wojennej zawarły porozumienie o współpracy

Porozumienie o współpracy między Wydziałem Transportu PW a Wydziałem Zarządzania i Dowodzenia ASW zostało podpisane odpowiednio przez prof. Mariannę Jacynę i płk. dr. hab. inż. Tomasza Jałowca, fot. Wydział Transportu PW

Na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej 9 maja 2019 r. odbyło się seminarium naukowe pt. "Transport jako obszar poznania nauk o zarządzaniu i jakości oraz inżynierii lądowej i transportu".Podczas którego zostało podpisane porozumienie o współpracy między Wydziałem Transportu PW a Wydziałem Zarządzania i Dowodzenia ASW.

Pierwsze posiedzenie Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej

Rada Uczelni to trzeci obok Rektora i Senatu najważniejszy organ uczelni, fot. Biuletyn PW

W piątek 17 maja 2019 r., z udziałem władz Politechniki Warszawskiej, odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Uczelni. Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor PW, wręczył jej członkom akty nominacyjne.

Nowi profesorowie na PW

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej

Do grona profesorów dołączyli dr hab. inż. Cezary Galiński z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa i dr hab. inż. Kamil Wojciechowski z Wydziału Chemicznego.

Noc Muzeów na PW

Jedną z głównych atrakcji Nocy Muzeów na PW były spacery prowadzone przez przewodników warszawskich, fot. BPI

Dziękujemy, że byliście z nami!

Konkurs w ramach projektu PROM PW dotyczący udziału w krótkich formach kształcenia o międzynarodowym charakterze (CWM/PROM PW/2019/2)

Fot. NAWA

W związku z udziałem Politechniki Warszawskiej w projekcie PROM PW - Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej, Centrum Współpracy Międzynarodowej ogłasza konkurs nr CWM/PROM PW/2019/2 dla doktorantów poniżej 40 roku życia w celu udziału w krótkich formach kształcenia o międzynarodowym charakterze (9 przyjazdów, 3 wyjazdy).

Gleboznawca z harmonijką, czyli człowiek orkiestra - nowy wpis na blogu

Dr hab. Antoni Szafranek gra hymn geodetów na balu z okazji 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, fot.: kadr z filmu na kanale geoforumPL na YT

Jest kopalnią opowieści o swojej rodzinie, której dzieje niejednokrotnie przeplatały się z trudnymi momentami w historii Polski. Od 44 lat pracuje jako nauczyciel akademicki. Grał na harmonijce w Tajlandii, USA i Szwajcarii. O kim mowa?

Kto stoi za zwycięskimi projektami Budżetu Partycypacyjnego PW?

Prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Janusz Walo, prof. PW, podczas wręczania pamiątkowych dyplomów pomysłodawcom dwóch zwycięskich projektów, fot. BPI

Nie tak dawno poznaliśmy tytuły projektów, które w wyjątkowej, pierwszej edycji Budżetu Partycypacyjnego Politechniki Warszawskiej zdobyły najwięcej głosów studentów i pracowników PW. O tym, jak narodziły się zwycięskie pomysły, opowiedzieli nam ich autorzy.

Drugie życie odpadów

Dr. inż. Piotr Manczarski jest kierownikiem Zespołu Gospodarki Odpadami Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, fot. BPI

Na początku tego roku wprowadzone zostały nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów, zgodne z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. Dotyczą one każdej nieruchomości objętej systemem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego. Również na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej pojawiły się pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów w kilku frakcjach. Czy segregacja w warunkach uczelni różni się od tej prowadzonej w innych miejscach?

Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów będzie już trzecią w historii Politechniki Warszawskiej.

Zapraszamy do spędzenia sobotniego wieczoru 18 maja w zakamarkach naszej Uczelni.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Marii Drac

Tablicę poświęconą kwestor Marii Drac można znaleźć przy wejściu do Biblioteki Głównej PW, fot. Biuro Rektora

W Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, tuż przy wejściu do Biblioteki Głównej, 17 kwietnia 2019 r. uroczyście została odsłonięta tablica upamiętniająca Marię Drac, Kwestor Politechniki Warszawskiej w latach 1991-1997.