Opublikowano: 23.03.2021 17:36

Trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie

Projekt zespołu SOWA związanego z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej został doceniony w konkursie Detroit Waterfront District.

Projekt nagrodzony w konkursie

Nagrodzony w konkursie projekt Detroit 3.0 | autorki: Joanna Cieślikowska, Sylwia Darewicz, Weronika Majchrowicz, Aleksandra Wtulich

Celem konkursu organizowanego przez Young Architects Competitions było zaprojektowanie nowej wizytówki śródmiejskiego waterfrontu Detroit, która dopełniłaby zachodnią część miasta. Uczestnicy konkursu mieli zaprojektować nowy wieżowiec, przygotowany do pełnienia wielu funkcji: mieszkaniowej, biurowej, hotelowej oraz usługowej. Ważne było także stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej wraz z terenami rekreacyjnych dla mieszkańców.

Jury przyznało trzecią nagrodę zespołowi SOWA w składzie: Joanna Cieślikowska, Sylwia Darewicz, Weronika Majchrowicz, Aleksandra Wtulich. Autorki koncepcji Detroit 3.0 to absolwentki lub studentki naszego Wydziału Architektury. Od 2017 roku tworzą spontaniczny zespół projektowy.

Konkurs Detroit Waterfront District okazał się dla nich wyjątkowy, bo podczas wymiany studenckiej sprzed kilku lat miały okazję poznać miasto.

Tak mówią o swoim projekcie:

Ikona cytatu

Projekt Detroit 3.0 ma za zadanie zapoczątkować nową erę nadchodzących zmian w kontekście miejskości i dalszego rozwoju obszaru Downtown. Kompleks łącząc w sobie różne funkcje, idealnie wpisuje się w tak różnorodną tkankę miejską, zawierając w sobie programy uzupełniające dla otaczającej zabudowy takie jak lokale hotelowe, mieszkalne i biurowe.

Od stron wody architektki przygotowały część rekreacyjną. Za nią znajdują się trzy wieże z trzema głównymi funkcjami: hotelową, mieszkalną i biurową.

Konstrukcja została zaprojektowana jako stalowa, w myśl ekologicznej filozofii ponownego wykorzystania materiału. Aby zminimalizować zużycie energii, elewacje są naturalnie wentylowane. W systemie ogrzewania i chłodzenia wykorzystano źródła termalne. Na zewnątrz lekkiej ściany osłonowej znajduje się rama z kratownicy stalowej, która umożliwia rozrost roślin na każdej kondygnacji. Zieleń odświeża napływające powietrze i zapewnia zacienienie elewacji. W pokojach znajdują się również dodatkowe rolety okienne do ręcznej obsługi dopływu światła słonecznego.

Joanna Cieślikowska, Sylwia Darewicz, Weronika Majchrowicz i Aleksandra Wtulich postanowiły dostosować projekt do siatki Detroit – otworzyły go w kierunku rzeki i stworzyły połączenia z otaczającą zabudową poprzez zastosowanie zielonych płaszczyzn schodzących z poszczególnych wież. Tak powstał bogaty w roślinność i tętniący życiem obszar atrakcyjny zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających.

Projekt zakłada także pokrycie parkiem terenu otaczającego wieżowiec, m.in. sąsiedniego parkingu i dachu Centrum TCF.

Projekt nagrodzony w konkursie

Projekt Detroit 3.0 ma za zadanie zapoczątkować nową erę nadchodzących zmian | autorki: Joanna Cieślikowska, Sylwia Darewicz, Weronika Majchrowicz, Aleksandra Wtulich

Koncepcja łączy w sobie przeszłość i przyszłość. Dzieje się to m.in. za sprawą umiejscowienia osi wody prostopadle do linii rzeki oraz nawiązań do charakterystycznego dla Detroit stylu Art déco.

Źródło: architekturaibiznes.pl