Opublikowano: 08.09.2020 11:28

Studenci PW zainspirowali uczniów z Lęborka i filmowców

Przez kilka lat z uwagą obserwowaliśmy, jak zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa pracuje nad PW-Satem2 – drugim studenckim satelitą z Politechniki Warszawskiej. W grudniu 2018 roku satelita znalazł się w kosmosie. A teraz trafia także na szklany ekran za sprawą filmu dokumentalnego „Nieletni inżynierowie”.

Reprezentanci Studenckiego Koła Astronautycznego z Grzegorzem Daszykowskim z zespołem PW-Sat2

Reprezentanci Studenckiego Koła Astronautycznego z Grzegorzem Daszykowskim z zespołu PW-Sat2, fot. BPI

Bohaterami produkcji są uczniowie gimnazjum z Lęborka, którzy spotykają na swojej drodze niezwykłego nauczyciela fizyki. Ignacy Rejmak wygląda jak lider rockowego zespołu, a do tego zabrania przynosić podręczniki na lekcje, nie chce stawiać piątek za poprawne rozwiązanie zadania i jest przeciwnikiem uczenia się wzorów na pamięć, dużo żartuje: i z siebie, i ze swoich podopiecznych.

W pewnym momencie nawiązuje kontakt ze studentami Politechniki Warszawskiej, którzy budują satelitę PW-Sat2. W swoim projekcie zamierzają oni przede wszystkim przetestować innowacyjny żagiel deorbitacyjny, który znacząco skróci czas przebywania satelity na orbicie, ograniczając tym samym zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej.

Gimnazjaliści zaczynają słuchać opowieści o budowanym satelicie, obserwują, jak wygląda praca przy projekcie, zapoznają się z dokumentacją techniczną, próbują stworzyć własny model żagla i przeprowadzić własne testy.

PW-Sat2 staje się dla uczniów inspiracją do nauki fizyki, zainteresowania kosmosem, odkrywania inżynierskiej smykałki i po prostu – spełniania marzeń.

W „Nieletnich inżynierach” można zobaczyć m.in. sceny pokazujące spotkania i rozmowy Grzegorza Daszykowskiego (z zespołu PW-Sat2) z Ignacym Rejmakiem i jego uczniami oraz naszych studentów pracujących nad satelitą w cleanroomie w CEZAMACIE.

– PW-Sat2 miał być projektem edukacyjnym dla studentów – mówi Dominik Roszkowski, wicekoordynator budowy satelity. – Cieszymy się, że udało się to przenieść także na uczniów.

Gimnazjaliści przedstawieni w filmie mają dzisiaj po 17 lat. Może za kilka lat zaczną studia na Politechnice Warszawskiej i będą budować kolejnego satelitę z PW?

 

***

5 września 2020 roku w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Nieletni inżynierowie”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, w tym dr hab. inż. Robert Zalewski, prof. PW – Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Artur Rusowicz, prof. uczelni – Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa i dr hab. inż. Jan Kindracki, prof. PW z Wydziału MEiL, opiekun Studenckiego Koła Astronautycznego i inspirator wielu „kosmicznych” projektów.

W premierze uczestniczyli także Grzegorz Daszykowski z zespołu PW-Sat2 oraz reprezentanci zespołu PW-Sat3 i Studenckiego Koła Astronautycznego.

Zdjęcia z premiery

***

PW-Sat2 to drugi satelita stworzony przez Studenckie Koło Astronautyczne. Pierwszy (PW-Sat) został wyniesiony na orbitę w 2012 roku. Był to pierwszy polski satelita w przestrzeni kosmicznej.

Nad PW-Satem2 studenci pracowali od 2013 roku. W 2016 podpisano umowę na wyniesienie satelity na orbitę. – Cóż może być bardziej satysfakcjonującego dla Dziekana niż informacja, że jego studenci wystrzeliwują satelitę w kosmos – mówił wówczas prof. dr hab. inż. Janusz Frączek, Dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. – Studenckie Koło Astronautyczne działa od ponad 20 lat. To nasza duma i chluba.

PW-Sat2 rozpoczął swoją kosmiczną podróż w 2018 roku. Po wykonaniu wszystkich zaplanowanych eksperymentów satelita rozłożył swój żagiel deorbitacyjny. Koniec misji planowany jest na przełom 2020 i 2021 roku.

***

Więcej informacji o PW-Sacie2 i budowanym PW-Sacie3 na stronie i Facebooku

Więcej informacji o filmie „Nieletni inżynierowie”