Opublikowano: 22.07.2021 18:01

Studenci PW wysłali nasiona do stratosfery

Sekcja Balonowa Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa włączyła się w eksperyment, który ma sprawdzić m.in. wpływ ekstremalnych warunków na jakość nasion pszenżyta.

Logo Pierwszej Rolniczej Misji Kosmicznej

Logo Pierwszej Rolniczej Misji Kosmicznej – eksperymentu, w którym wzięli udział studenci Sekcji Balonowej Studenckiego Koła Astronautycznego

W ramach przedsięwzięcia wykorzystano nasiona firm Wronkowski i Saaten-Union, które młodzi naukowcy z PW wysłali w lot stratosferyczny. Z lotniska Politechniki Warszawskiej w Sierakowie pod Przasnyszem wystartował specjalny balon, który umożliwił przeprowadzenie testów środowiskowych. – W trakcie lotu próbki nasion zostały poddane działaniu niskiej temperatury i ciśnienia oraz podwyższonego promieniowania. Przy okazji wykonaliśmy również badania szumów radiowych w paśmie niskich częstotliwości oraz badania mechaniki lotu bardzo długich struktur latających – pionowej anteny liniowej na częstotliwości bardzo niskie – mówi Tomasz A. Miś, nasz doktorant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Nawigację zapewniły dwa nadajniki umieszczone w górnej i dolnej części zestawu lotnego. Lot balonu stratosferycznego udało się zarejestrować dzięki zainstalowaniu dwóch typów kamer, w tym kamery 360°. Misja nie należała do łatwych – balon musiał się zmierzyć z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i silnym frontem burzowym. Mimo trudności udało się osiągnąć pułap 20,22 km, a lot zakończył się szczęśliwym lądowaniem nieopodal podlaskiej miejscowości Maków. 

 

 
W specjalistycznych laboratoriach trwają właśnie badania próbek nasiennych, które pozwolą ocenić wpływ specyficznych warunków stratosfery na ziarna i zachowanie srebrnego polimeru, który był nałożony na ziarniaki. Jak podkreślają organizatorzy eksperymentu, jego główny cel to wywołanie dyskusji na temat zmian klimatu, a zwłaszcza suszy i okresowych niedoborów wody. Dlatego też wybór padł na pszenżyto SU Liborius, doskonale radzące sobie na słabych glebach z okresowymi niedoborami wody.

Pierwsza Rolnicza Misja Kosmiczna to eksperyment koordynowany przez firmę Wronkowski, Syngenta Polska, Saaten-Union Polska, Aegilops oraz Politechnikę Warszawską.