Opublikowano: 13.06.2023 21:02

Polskie uczelnie techniczne będą współpracować przy zarządzaniu projektami

Uczestnicy spotkania na AGH w Krakowie

Wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń, współdziałanie przy pozyskiwaniu projektów oraz opracowywanie wspólnych stanowisk – to główne założenia porozumienia zawartego przez 20 uczelni technicznych. W tym gronie jest oczywiście Politechnika Warszawska.

Dokument o współpracy w zakresie zarządzania projektami – Forum biur zarządzania projektami uczelni technicznych (Technical Universities Project Management Offices Forum – TUPMO Forum) podpisano podczas spotkania Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych szkół technicznych, które odbyło się 6 czerwca 2023 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas wydarzenia naszą Politechnikę reprezentowali prof. Mariusz Malinowski – Prorektor ds. Nauki (to on w imieniu PW złożył podpis pod porozumieniem) oraz prof. Adam Woźniak – Prorektor ds. Rozwoju.

Partnerzy porozumienia zadeklarowali wolę współpracy w zakresie związanym z zarządzaniem projektami. Główne zadania to m.in. wzajemna współpraca w zakresie pozyskiwania projektów, wymiana informacji i doświadczeń na temat realizowanych i planowanych przedsięwzięć oraz przedstawianie wspólnego stanowiska ws. konsultacji konkursów i programów finansujących/dofinansowujących projekty dla polskich uczelni technicznych. Uczelnie chcą także opracowywać i rozwijać wspólne strategie dla pozyskiwania i rozliczania funduszy zewnętrznych oraz podnosić kwalifikacje pracowników (np. poprzez wspólne szkolenia i warsztaty). Ważną częścią współpracy ma być także wymiana wiedzy (m.in. poprzez konferencje, spotkania i warsztaty), doświadczeń dotyczących pozyskiwania, realizacji i rozliczania projektów czy informacji, a także rozwiązywanie bieżących spraw związanych z działalnością projektową.

Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli TUPMO Forum w Krakowie wybrano przewodniczącego Komitetu Sterującego. Został nim Waldemar Dzienisz z Politechniki Gdańskiej. To ta uczelnia została pierwszym liderem Forum. Politechnikę Warszawską podczas tych spotkań reprezentować będzie Małgorzata Woźniak – Dyrektor Centrum Obsługi Projektów.

Porozumienie zawarły: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Białostocka, Politechnika Bydgoska, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska,  Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Morska w Szczecinie, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu, Wojskowa Akademia Techniczna.