Opublikowano: 15.12.2021 10:38

Nasi studenci stworzyli Energetyczną Mapę Polski

Studenci Politechniki Warszawskiej stworzyli Energetyczną Mapę Polski, która jest bazą danych o obiektach energetycznych. Dostarcza również informacji o cenach prądu, gazu i węgla, a także eksporcie i imporcie energii.

Strona startowa Energetycznej Mapy Polski

Energetyczna Mapa Polski prezentuje dane dotyczące polskiego systemu elektroenergetycznego

Energetyczna Mapa Polski (EMP) to projekt studentów z Koła Naukowego Energetyków, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW.

– Stworzyliśmy stronę internetową będącą bazą danych o obiektach energetycznych, parametrach sieci elektroenergetycznej w Polsce. Strona jest ogólnodostępna – mówi Paulina Kucharczyk, członkini koła.

Parametry i informacje techniczne dotyczą zarówno konwencjonalnych źródeł wytwórczych w Polsce, jak i tych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Obejmują m.in.: położenie, moc zainstalowania, roczną ilość produkowanej energii czy rodzaj kotłów turbin.

Strona dostarczy również informacji o cenie energii elektrycznej, gazu i węgla na giełdzie krajowej czy aktualnym krajowym mikście energetycznym z podziałem na źródła energii. Można je będzie łatwo analizować dzięki funkcji sortowania czy filtrowania.

Na zdjęciu członkowie Koła Naukowego Energetyków ogłaszający start Energetycznej Mapy Polski

Małgorzata Dembowska, prezeska Koła Naukowego Energetyków, oraz Filip Murawka, jeden z głównych koordynatorów projektu, ogłosili symboliczny start Energetycznej Mapy Polski podczas konferencji EMPower, która odbyła się 2 grudnia 2021 r.

Na EMP znajdzie się również zakładka ABC energetyki - dla osób, które chciałyby poznać bliżej rynek energii, systemy wsparcia energetyki w Polsce czy dowiedzieć się np. jak działa elektrownia wodna.

– Naszym zamysłem było udostępnienie tej wiedzy każdemu, kto jest nią zainteresowany – firmom, studentom, którzy chcą wykorzystać dane w pracach magisterskich, doktorantom, uczniom liceów – mówi Paulina Kucharczyk.

Członkowie koła są w trakcie nawiązywania współpracy z firmami i instytucjami, które dostarczą rzetelnych informacji, natomiast sami będą zbierać dane dotyczące obiektów energetycznych.

Energetyczną Mapę Polski stworzyli: Jędrzej Wójcik, Agnieszka Kamińska, Maciej Rogożyński oraz Filip Murawka.

Zdjęcie przedstawiające uczestników konferencji EMPower

Konferencja EMPower przeznaczona była dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi technologiami w energetyce oraz dostępnością danych na ich temat

Między innymi za ten projekt Koło Naukowe Energetyków zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „EKOinnowatorzy” w kategorii „Popularyzacja nauki”. Celem konkursu organizowanego przez Instytut Zrównoważonej Energetyki jest wyłonienie wybitnych kół naukowych, projektów studenckich i studentów zaangażowanych w innowacyjną działalność konstrukcyjną, organizacyjną i naukową z zakresu szeroko rozumianej energetyki i ochrony środowiska.

Energetyczna Mapa Polski dostępna jest pod adresem https://emp.pw.edu.pl/.