Przejdź do treści

Opublikowano: 30.11.2020 17:33

EKOinnowatorzy z PW

Koło Naukowe Energetyków podczas wirtualnego konkursu Ekoinnowatorzy, fot. KNE PW

W ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Instytut Zrównoważonej Energetyki studenci z Koła Naukowego Energetyków zwyciężyli w kategorii "EKOinnowacyjne Koło Naukowe".

EKOinnowatorzy to konkurs na najciekawsze inicjatywy studenckie z zakresu szeroko rozumianej energetyki i ochrony środowiska, kierowany do studentów uczelni wyższych reprezentujących koła naukowe i inne organizacje studenckie. W tym roku rywalizacja odbywała się wirtualnie.

Uczestnicy pierwszego etapu musieli przesłać zgłoszenie w formie krótkiego opisu koła naukowego, a także swojej działalności, osiągnięć i oryginalnych projektów. Jury wybrało 15 kół, które zakwalifikowały się do 2. etapu. W tym gronie znalazło się Koło Naukowe Energetyków, działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

W drugim etapie nasi studenci musieli wysłuchać 10 webinarów i na ich podstawie wykonać określone zadania. Prezentacje dotyczyły składania wniosków o patent, pomiarów cieplnych, energetycznych, zanieczyszczeń powietrza oraz odpowiedzialności społecznej i środowiskowej koła naukowego. Jak wspomina Paulina Kucharczyk z zarządu KNE, cały zespół pracował z wielkim zaangażowaniem, nierzadko opracowując zadania do późna w nocy. Ciężka praca się opłaciła, na tym etapie reprezentanci PW zdobyli aż 96,5/100 punktów plasując się na 1. miejscu listy rankingowej i zdobywając przepustkę do finału.

W trakcie 5-minutowej prezentacji zespół KNE, reprezentowany przez Oskara Bieńko, musiał zaprezentować prowadzone projekty ekoinnowacyjne oraz przedstawić własne osiągnięcia, w tym publikacje, patenty, konkursy. Nie mniej ważne było zaznaczenie działalności popularyzatorskiej. 

W części projektowej studenci PW pochwalili się uczestnictwem w konkursie Wielkie Wyzwanie NCBR oraz mobilną stacją magazynowania energii. Pokazali swój udział w imprezach takich jak Pikniki Naukowe Centrum Nauki Kopernik, podkreślili aktywność na polu społecznym. W prezentacji nie zabrakło też miejsca na informacje o udziale w Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Energetyków, zdobyciu grantów rektorskich i zwycięstwach w rywalizacji Hackathon GK PGE oraz Krajowym Konkursie Energetycznym.

Zobacz postępy KNE PW w pracach nad projektem do Wielkiego Wyzwania NCBR

Drużyna KNE nie zapomniała również o planach na przyszłość – start w konkursach "Mewy" Uniwersytetu Szczecińskiego i "How figital can decarbonize non-digital" Atos IT Consulting to tylko niektóre z nich.

Zespół z PW został uznany przez jury za najlepszy. Jedną z nagród, jaką otrzymali studenci, było zaproszenie do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej International Conference on the Clean Environment and Energy Research (CEER2020).

Podobne tematy: