Opublikowano: 02.07.2025 12:18
Wyróżnienie w konkursie PTI na najlepsze prace dyplomowe
Już po raz piąty wręczone zostały nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI) na najlepsze prace i projekty inżynierskie i licencjackie z zakresu informatyki. Wyróżnienie w konkursie zdobyli nasi studenci: Tymoteusz Kwieciński, Jakub Grzywaczewski i Mateusz Nizwantowski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.
Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje projekty ekspertom z branży informatycznej oraz przedstawicielom środowiska akademickiego. Zgłoszone prace dotyczyły przede wszystkim sztucznej inteligencji, która stała się jednym z kluczowych punktów w dyskusji na temat przyszłości naszego kraju i świata.
Reprezentanci PW w składzie: Tymoteusz Kwieciński, Jakub Grzywaczewski i Mateusz Nizwantowski zostali wyróżnieni za pracę „PvSTATEMPackage: Pakiet do automatycznego preprocesingu danych serologicznych”. Praca powstała pod opieką prof. dr. hab. inż. Przemysława Biecka.
- W ramach naszej pracy inżynierskiej opracowaliśmy pakiet SerolyzeR, który automatyzuje wstępne przetwarzanie i kontrolę jakości surowych danych serologicznych. Współczesne badania przesiewowe opierają się na dużych zbiorach danych, pochodzących często z różnych źródeł i są w różnych formatach. SerolyzeR eliminuje konieczność czasochłonnej, ręcznej obróbki danych i umożliwia ich szybkie i niezawodne przygotowanie do dalszych, bardziej zaawansowanych analiz. Pakiet został stworzony w ramach międzynarodowego projektu PvSTATEM, mającego na celu eliminację malarii. Jednak dzięki temu, że pakiet jest dostosowany do danych różnego typu, może być wykorzystywany do analizy danych dotyczących również innych patogenów i chorób zakaźnych, m.in. SARS-CoV-2, czy HIV. Nazwa pakietu została zmieniona po skończeniu pracy inżynierskiej, aby nie ograniczać się do zastosowań związanych z projektem PvSTATEM – wyjaśnia Tymoteusz Kwieciński.

Organizatorem konkursu z ramienia Zarządu Głównego PTI są Oddziały Małopolski i Podkarpacki. Partnerem Konkursu jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.
Pełne wyniki konkursu dostępne są na stronie organizatora.
Podobne tematy: