Opublikowano: 13.05.2025 14:12
Współpraca PW i CIOP-PIB
Politechnika Warszawska podpisała porozumienie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. Zakłada ono wspólne działania dotyczące tematyki monitorowania obciążenia pracą oraz ochrony radiacyjnej człowieka w środowisku pracy. Ze strony PW realizacją zapisów umowy zajmą się Wydział Fizyki oraz Wydział Mechatroniki.
Podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie CIOP-u, strony zadeklarowały chęć współdziałania w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, wdrożeniowej i popularyzatorskiej. Oznacza to kooperację opartą o dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, wykorzystanie nowoczesnej aparatury, wspólne inicjatywy komercjalizacyjne oraz organizację szkoleń i seminariów stymulujących rozwój kadry naukowej.
Politechnikę Warszawską podczas wizyty reprezentował prof. Mariusz Malinowski, Prorektor ds. Nauki, który razem z przedstawicielami Wydziału Fizyki i Wydziału Mechatroniki odwiedził m.in. laboratorium rzeczywistości wirtualnej, komorę do badań akustycznych, laboratorium badań nanoaerozoli oraz przestrzeń, w której prowadzone są badania fizjologii wysiłku.
– Podjęta współpraca otwiera nowe możliwości prowadzenia badań obu stronom porozumienia – mówi dr inż. Monika Petelczyc, szefowa Laboratorium Wysiłku Fizycznego na Wydziale Fizyki. – Połączymy siły w tworzeniu rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa pracy, w taki sposób, aby odpowiadały one realnym potrzebom i wyzwaniom, przed jakimi stoi osoba wykonująca zadania w różnych warunkach środowiskowych. Doświadczenie naszego partnera jest w tym obszarze unikatowe, dlatego planujemy badania ukierunkowane na konkretne wdrożenia.
Dopełnieniem zaangażowania naszego wydziału we współpracę z CIOP-PIB jest zaproszenie prof. Teodora Buchnera z Wydziału Fizyki do Rady Naukowej w kadencji 2025–2029. Udział w jej pracach daje możliwość m.in. wpływania na kluczowe kierunki rozwoju instytutu.
– Ze współpracą oba Wydziały wiążą wielkie nadzieje – mówi prof. Teodor Buchner. – Fizyka z Mechatroniką prowadzą wspólne prace nad oceną wysiłku fizycznego przy użyciu innowacyjnych sensorów i nowych, nieliniowych metod analizy sygnału. Wysiłek zaś to nie tylko wysiłek sportowy ale również codzienny towarzysz strażaków, budowlańców i innych zawodów. Bioinżynierowie i specjaliści z zakresu fizyki medycznej są też żywo zainteresowani metodami monitorowania EKG, rytmu serca i innych sygnałów fizjologicznych. Inny obszar planowanej współpracy to osłony i środki indywidualnej ochrony przed narażeniem na różne czynniki niebezpieczne, między innymi promieniowanie jonizujące, które są rozwijane w łódzkiej agendzie CIOP-PIB.
Podobne tematy: