Przejdź do treści

Opublikowano: 28.01.2021 15:34

Stypendium pod choinkę – poznaliśmy laureatów V edycji

Laureaci V edycji Stypendium pod choinkę

Studiują na różnych kierunkach i wydziałach, mają różne zainteresowania, ale łączy ich jedno – swoimi pełnymi pasji działaniami promują zarówno naukę, jak i Politechnikę Warszawską. Prezentujemy sylwetki dziewięciorga finalistów nagrodzonych za swoją ponadprzeciętną aktywność studencką i popularyzatorską.

Do zakończonej właśnie edycji Stypendium pod choinkę zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów. Aż 70 osób przygotowało swoje prezentacje i pochwaliło się działalnością w kołach i organizacjach studenckich, sukcesami badawczymi, sportowymi, a także popularyzowaniem nauki wśród dzieci i młodzieży.

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja, którą stworzył Prorektor ds. studenckich, Kanclerz, kierownik i przedstawiciele Biura ds. Promocji i Informacji oraz przedstawiciel Samorządu Studentów PW, wybrała 9 najlepszych kandydatur. Wszyscy wyróżnieni otrzymają stypendia, które mogą być przyznane dzięki hojności darczyńców Kiermaszu Świątecznego PW.

Oto tegoroczni laureaci:

  • Mateusz Chojnowski – student Wydziału Elektrycznego (kierunek: elektrotechnika). Przewodniczący Koła Naukowego ADek. Uczestnik międzynarodowych zawodów gokartów elektrycznych E-Kart Challenge 2019 (jako kierowca/ mechanik), które zakończyły się zdobyciem trzech nagród. Promował i promuje Koło, Wydział i Politechnikę podczas wydarzeń branżowych i skierowanych do kandydatów na studia, konkursów i wystąpień medialnych. Prywatnie  fan Formuły 1,  astronomii i elektromobilności. W wolnych chwilach gra na gitarze i spaceruje po lasach.
  • Izabela Fijałkowska – studentka Wydziału Geodezji i Kartografii (kierunek: geodezja i kartografia). Prezes Stowarzyszenia Studentów „GEOIDA” (2018-2020). Organizowała i promowała projekty wydziałowe (konferencje, spotkania, wyjazdy i warsztaty) oraz ogólnouczelniane (Juwenalia, Drzwi Otwarte, Centralne Otrzęsiny Świeżaków, Piekielny Wyścig). Za swój duży sukces uznaje uzyskanie stypendium DAAD na wyprawę naukową „GEOIDY” do Niemiec i zaplanowanie podróży. Uwielbia działać. Ta chęć motywuje ją do angażowania się w kolejne projekty.
  • Kacper Korzeniewski – student Wydziału Mechatroniki (kierunek: inżynieria biomedyczna). Od lat związany z Kołem Naukowym Aparatury Biomedycznej, w którym miał okazję współtworzyć m.in. projekt zautomatyzowanego podajnika do leków MediBox oraz protezy ręki sterowanej sygnałem EMG. Pełni rolę PRomocjusza, czyli ambasadora Biura ds. Promocji i Informacji PW – w ramach tej współpracy aktywnie uczestniczy m.in. w tradycyjnych i wirtualnych spotkaniach z kandydatami na studia. Zapalony judoka, dumny reprezentant swojej uczelni w zawodach akademickich, zdobywca medali.
  • Jan Łusakowski – student Wydziału Elektrycznego (kierunek: automatyka i robotyka stosowana). Aktywnie działa w Kole Naukowym Aparatury Biomedycznej, z którym uczestniczy w krajowych konferencjach naukowych. Angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia interdyscyplinarne, m.in. międzynarodowy projekt mentoringowy MedBiz Innovations Program. Szczególnie lubi popularyzację nauki wśród dzieci i młodzieży – przekonali się o tym uczestnicy takich wydarzeń jak piknik edukacyjny “Od Mikro do Makro” czy Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „KONIK”. Jako ambasador Biura ds. Promocji i Informacji dba o to, by zachęcać kandydatów na studia do rozpoczęcia naukowej przygody na PW.
  • Tomasz Miś – doktorant z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Od wielu lat zaangażowany w projekty Studenckiego Koła Astronautycznego, prezes (2016) i wiceprezes (2015) Koła. Reprezentował SKA podczas krajowych i międzynarodowych zawodów, konferencji i targów. Politechnikę promował także podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą (Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, Adamed Smart-Up, pikniki) oraz w mediach. Poza Uczelnią działa w Stowarzyszeniu „Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza”.
  • Zuzanna Podgórska – absolwentka Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Mechatroniki (kierunek: inżynieria biomedyczna), a obecnie doktorantka na Wydziale Fizyki (fizyka jądrowa). Finalistka polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab (już w marcu rozstrzygnięcie edycji z 2020 roku, trzymamy kciuki!). Rzeczniczka Nauki, która łączy dwie wymagające role - popularyzatorki nauki i mamy. Jej misja to budowanie świadomości dotyczącej szkodliwości radonu.
  • Adrian Stolarski – student Wydziału Mechatroniki (kierunek: automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa). Prezes Koła Naukowego Humanoid (lata 2019-2021), które pod jego przewodnictwem zostało Kołem Naukowym Roku 2020 w konkursie StRuNa. W Kole koordynował osiem projektów naukowych i popularyzujących naukę. Organizował i nadzorował udział KN Humanoid w piknikach, konferencjach, targach i wydarzeniach kulturalnych promujących Koło, Wydział i Uczelnię. Z dumą opowiada o koordynowanej przez siebie akcji #HumanoidChallenge, zachęcającej do kreatywności w czasie lockdownu. W wolnych chwilach wypływa na szerokie wody – można go spotkać żeglującego po mazurskich i zegrzyńskich akwenach. Reprezentuje tam Politechnikę Warszawską i Klub Żeglarski PW „Wimpel”.
  • Katarzyna Tutaj – studentka Wydziału Chemicznego (kierunek: technologia chemiczna). Przewodnicząca Rady Kół Naukowych (2020) i Senator ds. Ruchu Naukowego. Współorganizatorka Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK. Prezes (2018-2019) i wiceprezes (2017-2018) Chemicznego Koła Naukowego Flogiston. Angażowała się w prace nad projektami Flogistonu promującymi i popularyzującymi naukę (festiwal nauki „Skołowany Weekend”, Międzynarodowy Kongres Młodych Chemików „YoungChem”, pokazy i warsztaty dla dzieci i młodzieży) oraz w inicjatywy ogólnouczelniane (Drzwi Otwarte). Prywatnie pasjonatka jeździectwa oraz filmów kryminalnych.
  • Filip Wyrzykowski – student Wydziału Zarządzania (kierunek: inżynieria zarządzania). Miłośnik Formuły 1, który podczas studiów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych założył koło naukowe Proton Dynamic zajmujące się projektowaniem i budową elektrycznych bolidów wyścigowych Formuły Student. To temu projektowi poświęcił największą część swojego studenckiego życia promując go podczas krajowych i międzynarodowych targów branżowych, a także w międzynarodowych zawodach konstruktorskich. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z młodymi pasjonatami nauki podczas Drzwi Otwartych PW i Rajdu Arsenał.