Przejdź do treści

Opublikowano: 03.12.2021 16:29

Stypendium pod choinkę 2021 — znamy nazwiska laureatów!

Oto laureaci tegorocznej edycji Stypendium pod choinkę. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Dziewięcioro wyjątkowych studentów i doktorantów PW otrzymało wyróżnienia za ponadprzeciętną aktywność, promowanie Politechniki i popularyzowanie nauki. Tegorocznych stypendystów poznaliśmy podczas pierwszego dnia Kiermaszu Świątecznego PW.

Stypendia pod choinkę zostały pomyślane jako sposób na uhonorowanie studentów i doktorantów, którzy poza codziennymi obowiązkami angażują się w działalność kół naukowych, biorą udział w konkursach i zawodach, popularyzują naukę wśród dzieci i dorosłych, a nawet angażują się w akcje społeczne i charytatywne. To dzięki nim PW jest marką znaną i cenioną w Polsce i na świecie.

Nagrody, które otrzymują laureaci, mają specjalne źródło. Są nim datki za unikatowe inżynierskie suweniry przygotowywane od kilku lat z okazji Kiermaszu Świątecznego PW.


Laureaci Stypendium pod choinkę 2021

Juliusz Bojarczuk

Studiuje telekomunikację na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Fotonika i sygnały płyną w jego żyłach — od 3 lat jest związany z Kołem Naukowym FiberTeam, którego jest współzałożycielem. Również startup FiberTeam Photonic Solutions, zajmujący się systemami czujnikowymi, powstał przy jego udziale. Laureat Studenckiego Nobla w 2020 roku i Stypendium Ministra. Zaangażowany w prace B+R z zakresu techniki światłowodowej, które są realizowane na Politechnice Warszawskiej.

Wielbiciel dobrej kawy i uczenia się nowych rzeczy.

Patryk Bojarski

Na studiach doktoranckich zgłębia nie tylko prawa przyrody, lecz także kształci nowe pokolenie inżynierów. Wykorzystując narzędzia współczesnej fizyki bada rozprzestrzenianie się informacji w sieciach społecznych. Uwielbia popularyzować naukę i wierzy, że nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia można przedstawić w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób — pomaga mu w tym niezwykła umiejętność nawiązywania kontaktów przy każdej możliwej okazji.

W wolnych chwilach zgłębia tajniki druku i modelowania 3D. Dla równowagi ćwiczy również ciało: biega na długich dystansach oraz trenuje wioślarstwo.

Olga Czeranowska-Panufnik

Doktorantka, projektantka, architektka i urbanistka. Na Politechnice spędziła większą część życia — najpierw jako kilkulatka towarzysząc mamie przybliżającej studentom tajniki urbanistyki, później sama, zdobywając kolejne tytuły zawodowe na Wydziale Architektury. Podejmuje działania wspierające społeczność akademicką PW w Radzie Doktorantów i Szkole Doktorskiej. Naukowo zajmuje się przestrzeniami publicznymi, dostępnością oraz bioróżnorodnością i odpornością miast. 

Stypendystka Prezydenta m.st. Warszawy w 2020 — pracuje nad optymalizacją ulic jako miejskich przestrzeni publicznych. Zdobywczyni I miejsca (współpraca w zespole: Piotr Person, Władysława Kijewska, Aleksander Sojka) w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt dzielnicy w czeskim mieście Nachod. Laureatka konkursu Misja Polarna Instytutu Geofizyki Państwowej Akademii Nauk na badanie Stacji Polarnej Hornsund. Nominowana do finału w konkursie Young Talent Architecture Award, finalistka w konkursie BDA-SARP na najlepszy dyplom magisterski.

Magdalena Jakubowska

Studentka Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii w Filii PW w Płocku. Prezes Płockiego Naukowego Koła Chemików. Od początku studiów aktywnie działa w kole naukowym, z którym bierze udział w konferencjach, targach i badaniach naukowych. Najwięcej radości sprawia jej popularyzowanie nauki wśród dzieci i młodzieży – jest organizatorką zajęć i pokazów chemicznych. W najpierw prowadziła, a później również koordynowała zajęcia w projekcie Doświadcz Chemii. Angażowała się w promocję uczelni podczas imprez takich jak Drzwi Otwarte PW Filii w Płocku, Dni Chemika PKN ORLEN S.A. oraz na koncertach Zespołu Tańca Ludowego Masovia. Poprzez swoją działalność zachęca uczniów do rozpoczęcia studiów na PW.

Stefan Jaśkiewicz

Student Wydziału Chemicznego. Wiceprzewodniczący ds. promocji Rady Kół Naukowych i wiceprezes Chemicznego Koła Naukowego Flogiston. Wielokrotnie angażował się w inicjatywy promujące ruch naukowy i popularyzujące naukę, takie jak pokazy chemiczne na piknikach naukowych czy udział w targach edukacyjnych i Drzwiach Otwartych PW. Prowadzi podcast DooKoła PW, dwukrotnie organizował Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK, targi pracy Spotkaj Swojego Pracodawcę i festiwal naukowy Skołowany Weekend.

Prywatnie fan snowboardu i wszelakich wojaży. W międzyczasie lubi rzucić to wszystko i wyjechać z plecakiem w góry.

Kamil Kaliński

Student Wydziału Zarządzania. Jest współautorem międzyuczelnianego projektu Robota Humanoidalny – NEO, który realizuje wraz z Tomaszem Płóciennikiem (Politechnika Wrocławska) i Filipem Tomczykiem (AGH). Wynik jego doświadczenia i dorobku badawczego, który cały czas jest modyfikowany i poszerzany, został nagrodzony między innymi Platynowym Medalem Międzynarodowej Wystawy Wynalazków — IWIS, tytułem Laureata ŚFN Katowice. Kamil był również prelegentem podczas takich wydarzeń jak: XV Międzynarodowe Sympozjum Własności Przemysłowej w Innowacyjnej Gospodarce, międzynarodowa konferencja EWCOME, VI ogólnopolska konferencja ROSE i Geogebra. Ponadto był współorganizatorem ogólnopolskiej akcji charytatywnej Druk przyłbic dla szpitali dla regionu wielkopolski.

Kacper Raciborski

student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, a także Uniwersytetu Warszawskiego. Kacper stawia na multidyscyplinarność, rozwijając się m.in. w informatyce, elektronice, mechanice, fizyce czy szeroko pojętym biznesie. Założyciel i Prezes Fundacji Innovations Hub wspierającej studentów Politechniki (i nie tylko) we wdrażaniu swoich innowacyjnych pomysłów naukowych na rynek. Zdobywca brązowego medalu w międzynarodowym konkursie fizycznym UPC. Projektant i współtwórca systemów Black Hole TOM dla obserwatoriów astronomicznych na całym świecie i Error Handler w NA61 Shine CERN. Popularyzator fizyki i działacz społeczny, w szczególności pracujący z dziećmi i młodzieżą.

Aliaksandra Shmyk

Studentka Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Od trzech lat zaangażowana w projekty Studenckiego Koła Astronautycznego, przez 1.5 roku była koordynatorką Sekcji Robotycznej. Reprezentowała SKA podczas międzynarodowych zawodów, konferencji i targów. Koordynuje projekt badawczy biorący udział w programie lotów stratosferycznych BEXUS Europejskiej Agencji Kosmicznej. W 2019 r. była jednym z głównych organizatorów International Young Physicists' Tournament dla 400 osób z 36 krajów z całego świata. Motorem działań Aliaksandry jest współpraca z ludźmi. Jest ambasadorką Uczelni, współpracuje z Centrum Współpracy Międzynarodowej i wspiera kandydatów na studia oraz nowo przyjętych studentów zagranicznych. W kwietniu 2021 r. dostała wyróżnienie za promocję nauki i techniki wśród młodzieży w konkursie na najlepszego studenta zagranicznego INTERSTUDENT 2021 Fundacji Perspektywy.

Aliaksandra lubi długie spacery (szczególnie po górach) i widok wschodu słońca ze swojego pokoju w domu studenckim Mikrus.

Kamil Siemionek
Student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Od początku akademickiej przygody udziela się w Studenckim Kole Astronautycznym i TVPW. Obecnie nadzoruje promocję w SKA, wcześniej był w jego zarządzie. Wielokrotnie prezentował Koło i PW w audycjach i podcastach, podczas konferencji i targów. Niejednokrotnie wypowiadał się jako reprezentant branży kosmicznej, zdradzał niewtajemniczonym detale różnych misji, komentował nowinki z tej dziedziny. Popularyzuje naukę wśród wszystkich, korzysta z każdej okazji do zarażenia pasją do kosmosu i jego podboju.

Fascynuje go nie tylko astronomia i kosmonautyka, ale też skoki narciarskie i grafika. Uwielbia robić, jeść i dzielić się pizzą neapolitańską, co najmniej raz w roku musi odwiedzić góry.