Przejdź do treści

Opublikowano: 08.08.2022 11:06

Studenci PW pomogą w oszczędzaniu energii

Studenci chcą uświadamiać, w jaki sposób racjonalnie użytkować energię oraz jakie korzyści może to przynieść, fot. pixabay

Rosnące ceny energii i ograniczona dostępność surowców energetycznych spędzają sen z powiek i nadwerężają budżety. Co robić, żeby mądrze i skutecznie poradzić sobie z tym kryzysem? W ramach projektu „Świadomi Energii” opowiadać i pokazywać będą studenci Politechniki Warszawskiej.

Dzisiaj jesteśmy świadkami poważnego kryzysu energetycznego obejmującego swoim zasięgiem całą Europę – mówi Teodor Sawicki. – Pomimo że jesteśmy tylko studentami, postanowiliśmy w jakiś sposób zadziałać, aby go załagodzić.

Tak narodził się pomysł rozpoczęcia programu edukacyjnego, który będzie uświadamiał, jak racjonalnie użytkować energię oraz jakie korzyści może to przynieść.

– W większości jesteśmy studentami energetyki, więc podczas projektu podzielimy się naszą wiedzą zdobytą na studiach czy też w ramach praktyk lub staży odbywanych w firmach zajmujących się profesjonalnie zwiększaniem efektywności energetycznej – zaznacza Teodor. – Chcielibyśmy przede wszystkim pomóc ośrodkom publicznym oraz indywidualnym odbiorcom, ponieważ to oni są najbardziej poszkodowani podwyżkami cen energii.

Inicjatywa Koła Naukowego Energetyków (działa przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa) obejmuje dwa główne działania: prowadzenie warsztatów i wykonywanie analiz.

Warsztaty pełne wiedzy

– Podczas bezpłatnych warsztatów planujemy edukować nie tylko na temat sposobów na oszczędzanie energii, ale też jej kosztów i pochodzenia – wyjaśnia Małgorzata Dembowska. – Mamy poczucie tego, jak ważna jest świadomość energetyczna w kontekście bieżącej sytuacji panującej na rynku.

Studenci widzą, jak rosnące ceny energii elektrycznej i gazu oraz kłopot z dostępnością surowców sprawiają, że coraz więcej osób na co dzień interesuje się sytuacją energetyczną Polski.

– Podczas przeprowadzanych warsztatów chcielibyśmy wszystkim osobom zainteresowanym przekazywać podstawową wiedzę dotyczącą energetyki, która łatwiej pomoże zrozumieć zawirowania, które mają obecnie miejsce w sektorze energetycznym – dodaje Małgosia. – W trakcie warsztatów poruszymy kwestie dotyczące podstaw efektywności energetycznej oraz działań, które pomagają ją zwiększyć. Wierzymy, że w obecnej sytuacji zmiana nawyków w miejscu pracy oraz we własnym gospodarstwie domowym pomoże w zaoszczędzeniu energii, a tym samym zmniejszeniu naszych rachunków.

Dla kogo analiza?

Na samych warsztatach studenci nie mają zamiaru kończyć.

W ramach projektu opracują też dla każdej instytucji indywidualnie analizę, w której przyjrzą się wykorzystywanym mediom energetycznym oraz sposobom ich zużywania.

– Zależnie od obiektu może być to ogrzewanie, oświetlenie, wykorzystanie energii elektrycznej w urządzeniach biurowych lub innych urządzeniach wchodzących przykładowo w skład instalacji klimatyzacji – tłumaczy Aleksandra Bednarczyk. – Ocenimy efektywność ich wykorzystania. Wskażemy miejsca i sposoby, w których można będzie tę efektywność poprawić.

Wartość małych zmian

Aktualnie zespół z Koła Naukowego Energetyków dopracowuje materiał, który będzie przedstawiać podczas warsztatów i szuka miejsc do ich przeprowadzenia. Pierwsze spotkania studenci planują na początek września.

– Praca nad projektem jest bardzo trudna i wymaga od nas dużego poświęcenia, ponieważ większość z nas aktualnie pracuje na cały etat – zwraca uwagę Teodor. – Każdy członek zespołu daje z siebie 100% i poświęca swój wolny czas, dlatego udaje nam się prowadzić ten projekt. Chcielibyśmy przeprowadzić kilkanaście takich warsztatów oraz analiz, a dzięki temu choćby w minimalnym stopniu wpłynąć na załagodzenie aktualnego kryzysu. To jak będzie wyglądała tegoroczna zima zależy przede wszystkim od małych zmian, które w efekcie skali, mamy nadzieję, dadzą pożądany efekt.

Jak zgłosić chęć udziału w projekcie Koła Naukowego Energetyków?

– Wszystkich zainteresowanych współpracą z nami zapraszamy do kontaktu mailowego lub przez fanpage – mówi Małgosia.