Przejdź do treści

Opublikowano: 28.09.2022 09:52

Robo Challenge dla studentów Wydziału Mechatroniki

Zwycięski zespół z PW, od lewej: Piotr Wyrzyk, Piotr Kurządkowski, Hubert Krasuski, fot. Robo Challenge

Zespół z Wydziału Mechatroniki zwyciężył w konkursie programowania robotów przemysłowych Robo Challenge 2022. Nasi studenci okazali się najlepsi w kategorii wyższych uczelni technicznych.

Podczas zawodów na każdym z 18 stanowisk z robotami przemysłowymi, czyli działającymi aplikacjami zrobotyzowanymi, rozgrywano inną konkurencję. Politechnikę Warszawską reprezentowali: Hubert Krasuski, Piotr Wyrzyk i Piotr Kurządkowski, studenci Automatyki, robotyki i informatyki przemysłowej.

– Losowaliśmy 10 zadań. Poziom trudności był tak dostosowany, by każda drużyna miała tyle samo bardziej złożonych i mniej skomplikowanych zadań – opowiada Piotr Kurządkowski.

Na wykonanie każdego uczestnicy mieli 40 minut. Wyniki można było śledzić na bieżąco.

– Zadania były bardzo ciekawe, przedstawiały przeróżne aplikacje zrobotyzowane stosowane w przemyśle. Dzięki nim mieliśmy pogląd na rzeczywiste zastosowanie robotów i komponentów automatyki, a także mogliśmy zapoznać się z nowym sprzętem i oprogramowaniem – podkreśla Hubert Krasuski.

Zespoły – osobno integratorzy, na co dzień zajmujący się wdrażaniem robotów przemysłowych, osobno studenci – rywalizowały m.in. w paletyzacji, obróbce powierzchni, spawaniu czy tzw. bliźniaku cyfrowym, czyli wirtualnym odwzorowaniu wszystkich elementów środowiska produkcyjnego.

– Wyzwaniem okazał się czas. Nie było go zbyt wiele, a za skończenie danego zadania przed czasem otrzymywaliśmy dodatkowe punkty, co potęgowało towarzyszący nam stres – mówi Piotr Wyrzyk.

Ekipa z Politechniki Warszawskiej świetnie sobie jednak z nim poradziła, okazując się najlepszą drużyną studencką. W nagrodę otrzymała bilet na udział w SkillsPoland 2022 w Gdańsku.

Podczas zawodów zespołowi towarzyszył dr inż. Krzysztof Kukiełka z Wydziału Mechatroniki.  

Konkurs Robo Challenge zorganizowano po raz drugi. Zawody odbyły się 21-22 września 2022 r. we Wrocławiu.

Podobne tematy: