Opublikowano: 30.04.2025 17:24
Reprezentanci PW w ministerialnym zespole ds. wzmocnienia transferu wyników badań naukowych
Wypracowanie rekomendacji dotyczących odblokowania ścieżek dojścia do komercjalizacji, wskazania kierunków potencjalnej deregulacji oraz wypracowywania rozwiązań dla instytucji wspierających i finansujących rozwój technologii – to główne zadania gremium, które powołał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek. W zespole są prof. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki i prof. Agnieszka Skala z Wydziału Zarządzania.
Nowe gremium tworzą przedstawiciele spółek technologicznych, eksperci z zakresu transferu technologii, naukowcy z doświadczeniem na stanowiskach zarządczych oraz eksperci ekosystemowi. W sumie to 17 osób. Na czele zespołu stanęła Natalia Osica – z wykształcenia socjolożka, z zawodu mediatorka sądowa, niezależna ekspertka ds. transferu wiedzy z nauki do otoczenia społeczno-gospodarczego, budowania relacji i komunikacji społecznej.
Prof. Mariusz Zdrojek – Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel firmy NanoEmi (spin-off z PW) reprezentuje w zespole naukowców z doświadczeniem na stanowiskach zarządczych. Jednym z ekspertów ekosystemowych jest dr hab. Agnieszka Skala-Gosk – kierowniczka Zakładu Przedsiębiorczości i Innowacji Przedsiębiorczości i Innowacji na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
– Mamy już w kraju konkretny dorobek w zakresie transferu wyników badań naukowych do gospodarki – powiedziała wiceminister Maria Mrówczyńska, która wręczyła powołania członkom zespołu. – To już 10 lat odkąd resort nauki i szkolnictwa wyższego inwestuje w rozwój kadr pośredniczących w tym procesie ze strony uczelni i instytutów. Przez ten czas powstało na uczelniach wiele spółek, a jednostki naukowe wzbogaciły się o nowoczesną aparaturę badawczo-rozwojową, z której korzysta także biznes. Czas na uporządkowanie tego, co już wiemy i mamy, aby umożliwić naukowcom rozwój w zakresie przedsiębiorczości technologicznej. W tych procesach rolę odgrywają nie tylko mechanizmy sektorowe, ale także rozwiązania organizacyjne na poziomie uczelni i instytutów.
Wszystko po to, żeby pobudzać wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej nauki.
Pełny skład zespołu jest dostępny na stronie www MNiSW.
Podobne tematy: