Przejdź do treści

Opublikowano: 16.12.2022 14:45

Politechnika Warszawska naukowym liderem świata 3W

Laureaci Konkursu 3W w kategoriach: Nauka, Biznes i Samorząd, fot. twitter.com/Idea_3w

Nasza Uczelnia została złotym laureatem Konkursu 3W – Lider świata 3W w kategorii „Nauka”. W ten sposób doceniono badania dotyczące wodoru, realizowane przez dr inż. Martę Mazurkiewicz-Pawlicką oraz mgr inż. Zuzannę Bojarską z Wydziału Inżynierii Chemicznej PW.

Zespół Inżynierii Produktu kierowany przez dr. hab. inż. Łukasza Makowskiego, profesora uczelni opracował technologię, która umożliwi powszechną i mniej kosztowną produkcję wodoru – pozyskiwanie go z wody podczas procesu elektrokatalizy. Wykorzystano do tego disiarczek molibdenu i nanomateriały węglowe. Mają one obiecujące właściwości elektro- i fotoelektrokatalityczne do rozdzielania wody. Docelowo materiały będą wytwarzane w reaktorach zderzeniowych, co zapewni produkcji powtarzalność, ciągłość i odpowiednią kontrolę. Uzyskany w ten sposób wodór można by wykorzystać w ogniwach paliwowych – źródle zasilania samochodów czy domów. Więcej o tym rozwiązaniu pisaliśmy w tekście „Produkcja czystego wodoru niskim kosztem? Naukowcy PW mówią tak”.

Badania z naszego Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej oraz ich potencjał zostały docenione w konkursie promującym przedsiębiorstwa, ośrodki naukowo-badawcze oraz jednostki samorządu terytorialnego rozwijające i wspierające projekty z obszaru 3W – wody, wodoru i węgla. To zasoby, które, jeśli są odpowiednio wykorzystane, mogą zmieniać polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną.

Nagrody w konkursie wręczono podczas II Kongresu 3W, który odbył się w dniach 7-8 grudnia 2022 roku w Warszawie. Uhonorowano też wtedy autorów najlepszych prac dyplomowych. Politechnika Warszawska ma dodatkowe powody do radości, bo wyróżnienie za pracę inżynierską otrzymał student Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW Jakub Zabrzycki.

Cały projekt 3W to inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. W prowadzonych działaniach uczestniczy Politechnika Warszawska, m.in. jako jedna z uczelni zaangażowanych w Interdyscyplinarne Centrum Innowacji 3W.

Podobne tematy: