Opublikowano: 19.05.2025 12:17
Politechnika Warszawska na Bemowskim Pikniku Naukowym
Studentki i studenci naszej Uczelni nieustannie udowadniają, że nauka to pasja, wyzwania i prawie nieskończone możliwości. Na Bemowskim Pikniku Naukowym (24 maja, godz. 12.00–17.00, Park Górczewska) reprezentować będzie 18 kół naukowych, które zaprezentują efekty swojej pracy oraz przybliżą uczestnikom zagadnienia ze świata nauki i technologii.
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć starty rakiet wodnych i symulacje lotów kosmicznych, usiąść za sterami symulatora szybowca, sterować humanoidalnymi robotami, zajrzeć do wnętrza silnika odrzutowego czy poznać tajniki druku 3D. Nie zabraknie eksperymentów chemicznych, interaktywnych pokazów z optyki i fotoniki, a także wyjątkowych modeli pojazdów – od bolidów i motocykli po maszyny latające. Dla młodszych i starszych przygotowano także quizy, gry, warsztaty oraz pokazy łączące naukę z dobrą zabawą.
- Koło Naukowe Biotechnologów Herbion
Studenci zaangażowani w projekt „HepaSwitch” zaprezentują nowatorskie podejście do terapii celowanych w walce z rakiem wątroby. Na stanowisku odbędą się interaktywne aktywności, które pozwolą uczestnikom zgłębić wiedzę na temat biologii syntetycznej i terapii przeciwnowotworowych. Będzie można m.in.
- zakręcić „Kołem Fortuny” i zmierzyć się z wyzwaniami dotyczącymi terapii celowanych,
- wziąć udział w quizach z biologii molekularnej,
- zagrać w biologiczne „Zgadnij Kto?” i odgadywać struktury biologiczne,
- wspólnie stworzyć własne ryboprzełączniki RNA.
- Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej „Venturi”
Członkowie Koła przygotowali eksperymenty z zakresu inżynierii chemicznej, które udowodnią, że nauka może być fascynująca. Uczestnicy dowiedzą się, jak działają alternatywne metody mieszania, napiszą wiadomość przy użyciu baterii oraz poznają zaskakujące właściwości cieczy.
- Koło Naukowe SAE AeroDesign
Studenci zaprezentują swoje najnowsze konstrukcje lotnicze, w tym samoloty klasy Advanced i Micro, przygotowane na prestiżowe zawody w Stanach Zjednoczonych. Opowiedzą o misjach, które musiały wykonać ich modele oraz o wyzwaniach związanych z projektowaniem i budową maszyn latających.
- Koło Naukowe Bekker Team
Na stanowisku uczestnicy poznają różne materiały wykorzystywane w technologii druku 3D, w tym filamenty przewodzące prąd czy wzmocnione włóknem węglowym. Odbędą się także warsztaty budowy pojazdu autonomicznego, podczas których będzie można nauczyć się wyznaczania linii do jego śledzenia oraz lokalizacji w przestrzeni.
- Studenckie Koło Naukowe Manager
Uczestnicy pokazu będą mieli okazję zbudować własne modele symulacyjne procesów produkcyjnych i logistycznych. Po stworzeniu modeli przeprowadzą symulacje i eksperymenty obliczeniowe, a następnie obejrzą efekty swojej pracy w technologii rozszerzonej rzeczywistości.
- Koło Naukowe Chłodników
Na stanowisku uczestnicy zobaczą maszynę do lodów tajskich, frostograf oraz projekty związane z wysokotemperaturowymi pompami ciepła i chłodzeniem napojów w zamkniętej atmosferze.
- Studenckie Koło Astronautyczne
Studenci zaprezentują:
- starty rakiety wodnej, poprzedzone omówieniem procedury lotów rakietowych,
- warsztaty budowy rakiet z papieru i kartonu, wyposażonych w spadochrony,
- eksperyment z lewitacją balonika wypełnionego helem,
- eksponaty, takie jak rakiety, satelity, gondole balonowe i łaziki.
- Koło Naukowe Zrób To Sam
Członkowie Koła zaprezentują własnoręcznie wykonane gadżety, w tym retro konsole, pixelartowe dekoracje i interaktywne roboty. To świetna okazja, aby zobaczyć, jak nowoczesne technologie łączą się z kreatywnością.
- Koło Naukowe Robotyków
Na stanowisku będzie można zobaczyć różne konstrukcje robotyczne, w tym humanoidalne roboty Melson i Melman, balansującego na piłce robota Leona oraz drony zaprojektowane na zawody.
- Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów
Uczestnicy dowiedzą się, jak powstają elementy kompozytowe i zobaczą proces ich produkcji. Studenci zaprezentują także motocykl wyścigowy budowany na zawody MotoStudent.
- Koło Naukowe „Robomatic”
Koło na swoim stanowisku zaprezentuje Małego Williego, czyli trzyosiową frezarkę CNC. Oprócz tego planuje przedstawić model „Trebajan FST” – międzykołowego testowego pojazdu terenowego typu Baja SAE, powstającego poprzez współpracę Kół Robomatic i Iskra. Pojazd jest tworzony na zawody w Stanach Zjednoczonych w roku 2026.
- Koło Naukowe Napędów Melprop
Studenci zaprezentują działanie silników odrzutowych, a główną atrakcją będzie pokaz statycznego startu silnika GTM140, którego konwersja na paliwo wodorowe jest w trakcie opracowywania.
- Koło Naukowe Energetyków
Na stanowisku będzie można:
- zobaczyć efekt fluidyzacji piasku i dowiedzieć się, jak wykorzystuje się to zjawisko w energetyce,
- poznać działanie systemu elektroenergetycznego opartego na turbinie Peltona,
- obejrzeć interaktywną makietę domu pasywnego i dowiedzieć się, jakie rozwiązania energetyczne są najbardziej efektywne.
- Koło Naukowe WUT Racing
Na stanowisku uczestnicy zobaczą bolid klasy Formula Student, porozmawiają z jego konstruktorami i dowiedzą się, jakie technologie są wykorzystywane w motorsporcie.
- Koło Naukowe Lotników
Członkowie Koła udostępnią symulator szybowca SyMELator-2-bis „Pirat”, skonstruowany na bazie oryginalnego szybowca SZD-30 „Pirat”. Każdy zainteresowany będzie mógł spróbować swoich sił za sterami pod okiem doświadczonych w zakresie pilotażu szybowcowego studentów.
- Koło Naukowe Sportów Samochodowych – sekcja Proton Dynamic
Studenci zaprezentują elektryczny bolid PD 1.5 i omówią jego napęd oraz zaawansowane technologie, które pozwalają mu osiągać wyjątkowe osiągi. Uczestnicy będą mieli także okazję zasiąść za kierownicą pojazdu i poczuć się jak kierowcy wyścigowi.
- Studenckie Koło Inżynierii Fotonicznej
Członkowie Koła zabiorą uczestników do świata optyki, iluzji, światła i fotoniki! Dzięki eksperymentom i interaktywnym eksponatom będzie można zanurzyć się w świat światła, manipulować nim, odkrywać jego tajemnice i doświadczyć, jak wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości!
Fotoniczne interaktywne atrakcje i eksponaty to:- iluzje i zagadki optyczne – sprawdźcie, jak działa percepcja wzrokowa dzięki iluzjom,
- eksperymenty laserowe i świetlne – odkryjcie falową naturę światła za pomocą siatek dyfrakcyjnych, polaryzatorów i innych optycznych narzędzi,
- planszówki optyczne – zmierzcie się z laserowym labiryntem (różne poziomy trudności!), zagrajcie w szachy laserowe i zobaczcie, jak optyka zmienia strategię,
- Polarisation Trash Art – interaktywna sztuka świetlna – przynieście własne przezroczyste przedmioty lub skorzystajcie z naszych materiałów i zobaczcie je w zupełnie nowym świetle,
- LASPA – hodowla roślin w kosmosie – pokażemy Wam, jak lasery mogą pomóc roślinom rosnąć w mikrograwitacji w kosmosie,
- „holograficzny” wyświetlacz LED – zróbcie sobie zdjęcie i zobaczcie je niczym unoszące się w powietrzu,
- Koło Naukowe Humanoid
Stanowisko z interaktywnym robotem humanoidalnym pozwoli uczestnikom na bezpośrednią interakcję z nowoczesną technologią. Zainteresowani będą mogli wydawać robotowi komendy głosowe lub ustawiać go w wybranej przez siebie pozie. Członkowie Koła chętnie podzielą się swoim doświadczeniem w budowie robotów, omówią innowacyjne rozwiązania zastosowane w projekcie oraz przedstawią ciekawostki związane z jego funkcjonalnością.
– Udział w Bemowskim Pikniku Naukowym to dla nas coś więcej niż prezentacja projektów – to element trzeciej misji uczelni, czyli budowania relacji ze społeczeństwem i inspirowania do odkrywania świata przez pryzmat nauki – mówi Paulina Chrobocińska, Pełnomocnik Rektora ds. Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej – Nasi studenci potrafią opowiadać o skomplikowanych technologiach z pasją i przystępnością, która porusza dzieci, młodzież i dorosłych. To właśnie dzięki takim wydarzeniom nauka staje się żywa, bliska i wspólna.
Podobne tematy: