Przejdź do treści

Opublikowano: 18.06.2023 19:15

Nowy sposób projektowania energooszczędnych domów

Cyfrowy asystent bierze pod uwagę różne dane, w tym preferencje użytkownika, projekt: Damian Granosik

WiseBuild – cyfrowy asystent rozwiązań koncepcyjnych – pozwala na aktywne uczestniczenie w projektowaniu własnego, energooszczędnego domu. To alternatywa dla projektów katalogowych. Pomysł powstał w ramach pracy magisterskiej na Wydziale Architektury PW. Jego autorem jest Damian Granosik.

– Dane stały się interaktywnym parametrem projektowania, które jesteśmy w stanie przetwarzać, analizować i oceniać na etapie koncepcji – podkreśla twórca WiseBuild. – Przeprowadzenie symulacji i optymalizacji pozwala na dokładniejszą analizę większej liczby przypadków. Ma to wpływ na koncepcję projektową, spełniającą wymogi budownictwa energooszczędnego i ekonomicznego. Nasłonecznienie, zacienianie, zyski solarne czy komfort wizualny to czynniki mające wpływ na jakość projektowanej przestrzeni, a ich analiza może przyczynić się do świadomych decyzji projektowych.

Dopasowanie do lokalizacji i indywidualnych potrzeb inwestora nie istnieje w projektach katalogowych, a jest podstawą udanego projektu domu.

– Skala problemów, jakie generują popularne dziś projekty gotowe, przerasta korzyści – zaznacza Damian Granosik. – Stosując na masową skalę katalogowe rozwiązania architektoniczne, mierzymy się z krajobrazem niedopasowanych do otoczenia domów.

Dlatego młody architekt zaproponował metodę wykorzystującą zalety projektu typowego, indywidualnego oraz energooszczędnego.

– Takie podejście umożliwia otrzymanie dużej liczby spersonalizowanych rozwiązań, dostosowanie usytuowania budynku względem stron świata i lokalizacji, co w efekcie będzie miało wpływ na obniżenie kosztów budowy i eksploatacji – wyjaśnia twórca WiseBuild. – Taka strategia może być alternatywą dla projektów katalogowych i pozwala na aktywny udział inwestora w projektowaniu własnego domu, nie rezygnując przy tym z usług architekta.

Zaproponowane narzędzie może pełnić rolę doradcy – podpowiadać inwestorowi i projektantowi optymalne rozwiązania, a jednocześnie zostawiać przestrzeń do pracy kreatywnej.

Projekt dyplomowy Damiana Granosika zrealizowany pod kierunkiem dr inż. arch. Eweliny Gawell został doceniony w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards – skierowanym do projektantów i architektów, którzy przez swoją pracę chcą wywołać zmianę w świecie. Pomysł z Politechniki Warszawskiej otrzymał wyróżnienie honorowe w kategorii Architectular Design.

Koncepcja to jedno. A jej pokazanie – drugie. Do zaprezentowania swojego podejścia Damian Granosik wybrał działkę przy ulicy Ezopa w Warszawie. Z wygenerowanego katalogu kilkunastu schematów funkcjonalnych wytypował układ parteru, który ma przejrzysty rozkład pomieszczeń. Jedną część działki (tę zachodnią) pozostawił nienaruszoną, utrzymując naturalny krajobraz i drzewostan.

W kształtowaniu formy architektonicznej Damian Granosik wyróżnił kilka etapów. Pierwszą decyzją, która jest jednocześnie główną zasadą proponowanego konfiguratora do tworzenia schematów funkcjonalnych, był wybór prostej, zwartej bryły na planie prostokąta z dwuspadowym dachem. Jego asymetria ma pozwolić na zwiększenie zysków solarnych z paneli fotowoltaicznych. Garaż, umiejscowiony poza bryłą budynku, tworzy przestrzeń buforową – to strefa wejściowa do domu oraz do ogrodu.

Co ciekawe, Damian Granosik zrezygnował m.in. z okien i drzwi od północnej strony. Otwory okienne, częściowo zdefiniowane przy użyciu procesu optymalizacji, otwierają budynek na południową i zachodnią stronę świata.

W projekcie autor zadbał o wizualną spójność. Wykorzystał cegłę klinkierową (różne sposoby wiązania i formaty) oraz drewno (modrzew europejski pasuje zarówno do drzewostanu na działce, jak i cegły). Drewniane elementy (takie jak części altany czy żaluzje) świetnie wpisują się także w energooszczędny charakter projektu.

– Popularyzacja energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym wydaje się niezbędna i kluczowa w momencie kryzysu energetycznego na świecie – podsumowuje Damian Granosik.

 Źródło: Architektura i Biznes