Przejdź do treści

Opublikowano: 29.05.2023 11:11

Naukowcy z PW wyszkolą indyjskich specjalistów od robotyki

fot. rawpixel.com

Robotyzacja może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów w różnych sektorach gospodarki Indii, chociażby w rolnictwie czy transporcie. Najpierw potrzebni są jednak specjaliści w tym obszarze, o co zadba międzynarodowe konsorcjum z Politechniką Warszawską w składzie.

W ramach projektu w Indiach powstaną trzy ośrodki w dziedzinie robotyki i systemów autonomicznych. Zostaną wyposażone w sprzęt do prototypowania i odpowiednie oprogramowanie. W szkoleniu badaczy z 22 wydziałów indyjskich uczelni pomogą renomowani eksperci z krajów UE, w tym naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Istniejące kursy robotyki dla studentów zostaną zmodernizowane, powstaną także nowe. Profesjonaliści pracujący w utworzonych ośrodkach będą mogli korzystać z ujednoliconego programu szkoleniowego, poszerzając swoją wiedzę i doskonaląc umiejętności. Powstanie również platforma współpracy między ośrodkami.

Celem projektu jest również zapewnienie szkoleń wspierających rozwój innowacji, start-upów i aspiracje indyjskich przedsiębiorców działających w obszarze robotyki.

Unia Europejska, w ramach programu Erasmus+, przyznała na realizację projektu „Capacity Building in Robotics & Autonomous Systems in India” (IRAS-HUB) trzyletnie finansowanie w wysokości 800 tys. euro.

Jak zaznaczają przedstawiciele Indraprastha Institute of Information Technology w Delhi (IIIT-Delhi), lidera projektu, robotyka może oferować krajom rozwijającym się, takim jak Indie, liczne możliwości w zakresie m.in. produkcji, rolnictwa, transportu, logistyki czy nawet eksploracji kosmosu. Współpraca z partnerami i unijne środki przyspieszą zmiany transformacyjne w kraju i pomogą w ogólnym postępie technologicznym.

W projekt IRAS-HUB zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów. Oprócz IIIT-Delhi i Politechniki Warszawskiej członkami konsorcjum są: International Institute of Information Technology w Hyderabad, Indian Institute of Information Technology w Allahabad, Uniwersytet Genueński w Włoszech, Uniwersytet Rovira i Virgili w Hiszpanii, grecka firma Creative Thinking Development, Guru Gobind Singh Indraprastha University w Delhi, indyjska firma Addverb Technologies i Politechnika Kreteńska w Grecji.

Koordynatorką projektu po stronie Politechniki Warszawskiej jest prof. Teresa Zielińska z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. Zespół składa się z pracowników Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej tego Wydziału oraz Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Podobne tematy: