Przejdź do treści

Opublikowano: 21.06.2022 08:59

Nasz absolwent wicemistrzem Europy w kolarskim maratonie

Dla Krzysztofa Łukasika (na zdjęciu pierwszy od lewej) to największy sukces w karierze, fot. Twitter / UEC_cycling

Czy znajomość fizyki przydaje się w jeździe na rowerze? To pytanie możemy zadać komuś, kto oba te obszary świetnie zna. Krzysztof Łukasik, który kilka lat temu skończył studia na Wydziale Fizyki PW, właśnie zdobył srebrny medal mistrzostw Europy w kolarstwie górskim w maratonie.

Nasz absolwent z powodzeniem startował już chociażby w mistrzostwach Polski MTB (niespodziewanie je wygrał w 2020 roku) czy w Akademickich Mistrzostwach Świata (był drugi w 2018 roku). Ale to teraz w czeskiej miejscowości Jablonne odniósł największy sukces w karierze.

Zawodnicy rywalizowali na 100-kilometrowej trasie. Najszybciej, w 3 godziny 53 minuty i 30 sekund, pokonał ją Włoch Fabian Rabensteiner. Krzysztof Łukasik wjechał na metę pół minuty później. Wyprzedził m.in. Czecha Jaroslava Kulhavego, w przeszłości mistrza i wicemistrza olimpijskiego oraz mistrza świata. Teraz doświadczony kolarz musiał się zadowolić brązowym medalem. W wyścigu wystartowało ponad 100 zawodników.

– Tego dnia „wszystko zagrało” – opowiada Krzysztof Łukasik. – Od samego startu wyścig układał się po mojej myśli. W kluczowych momentach rywalizacji, na długich podjazdach, czułem się pewnie. Udało mi się też ustrzec niepożądanych błędów, z czego się bardzo cieszę. Poziom zawodów był bardzo wysoki, na starcie stanęli wszyscy najlepsi zawodnicy specjalizujący się w tej odmianie kolarstwa górskiego. Bez wątpienia srebrny medal to mój największy sukces.

Wyjaśnijmy jeszcze kwestię, od której rozpoczęliśmy – czy znajomość fizyki przydaje się w kolarstwie?

– Zawodowe uprawianie sportu nie jest oczywistą drogą dla absolwenta Politechniki Warszawskiej – przyznaje Krzysztof Łukasik. – Jednak, wbrew pozorom, moje umiejętności analizy danych są przydatne w bardziej dogłębnej analizie treningu. Na pewnym etapie zaawansowania w grę wchodzą niuanse, a ja podczas swoich treningów monitoruję więcej parametrów niż szybkość i czas ruchu. Oczywiście studia na Politechnice Warszawskiej nauczyły mnie także wytrwałości, która jest jedną z najważniejszych cech każdego sportowca.

Podobne tematy: