Przejdź do treści

Opublikowano: 16.09.2022 16:04

Nasi reprezentanci nagrodzeni w konkursie Falling Walls Lab Warsaw

Dr inż. Agnieszka Żuchowska i Mikołaj Więckowski

Dr inż. Agnieszka Żuchowska z Wydziału Chemicznego PW zajęła ex aequo pierwsze miejsce w warszawskiej edycji konkursu Falling Walls Lab. Trzecią nagrodę otrzymał nasz doktorant Mikołaj Więckowski.

Uczestnicy konkursu mieli w trzy minuty przedstawić w języku angielskim swoją propozycję na „zburzenie muru” w nauce, edukacji, społeczeństwie. Wystąpienia oceniało międzynarodowe jury (w tym prof. Mariusz Malinowski, Prorektor PW ds. Nauki) oraz publiczność zgromadzona na finale.

Wszyscy mieli okazję wysłuchać pomysłów 20 studentów, doktorantów, młodych pracowników naukowych i innowatorów z całej Polski. Wśród nich było osiem osób związanych z naszą Uczelnią: dr Vijay Gupta (Wydział Chemiczny), dr inż. Łukasz Kaczmarek (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska), dr inż. Artur Kasprzak (Wydział Chemiczny), Julia Kowalczuk (studentka, Wydział Mechatroniki), dr Anna Łapińska (Wydział Fizyki), Priyanka Roy Chowdhury (doktorantka), Mikołaj Więckowski (doktorant) i dr inż. Agnieszka Żuchowska (Wydział Chemiczny).

Finaliści proponowali rozwiązania problemów dotyczących leczenia chorób, gospodarowania zasobami naturalnymi, zarządzania danymi, nowoczesnych materiałów, żywności, energetyki…

Jurorzy przyznali dwie pierwsze nagrody. Otrzymały je Kiranmai Uppuluri z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki (opowiadała o „burzeniu murów” w analizie danych dotyczących wody) oraz dr inż. Agnieszka Żuchowska z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej (w swoim wystąpieniu poruszyła temat badań przedklinicznych). Zwyciężczynie wystąpią w międzynarodowym finale Falling Walls Lab, który odbędzie się na początku listopada w Berlinie. Zmierzą się tam z przedstawicielami 60 krajów z całego świata.

Drugie miejsce w warszawskiej edycji konkursu zajęła Sada Raza z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z pomysłem na rozwiązanie problemu ze skażeniem bakteriofagami w branżach opartych na bakteriach. Trzecią nagrodę przyznano Mikołajowi Więckowskiemu – doktorantami z Politechniki Warszawskiej, który skupił się na tym, jak nie marnować cennego ciepła.

Publiczność nagrodziła Kiranmai Uppuluri z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki.

Konkurs Falling Walls Lab Warsaw zainicjowała i zorganizowała firma pro science, która specjalizuje się w budowaniu widoczności polskiej nauki i naukowców, przy współudziale Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej. Finał odbył się 15 września 2022 roku na naszej Uczelni.

Podobne tematy: