Przejdź do treści

Opublikowano: 04.08.2022 09:56

Na ringu i w laboratorium

Dominik Grzęda trenuje kick-boxing od 15 lat

Jak łączyć sukcesy w sporcie i nauce? Tak jak Dominik Grzęda, który zajął trzecie miejsce w rywalizacji kickbokserów podczas Europejskich Igrzysk Akademickich, a na co dzień pracuje nad doktoratem na naszym Wydziale Inżynierii Materiałowej.

Warto wspomnieć, że Dominik Grzęda zdobył medal w niestandardowej dla siebie kategorii (do 86 kg). Zwykle występuje w innej kategorii (do 91 kg) oraz w nieco innej, również ringowej formule kick-boxingu, tzw. low-kick. W Europejskich Igrzyskach Akademickich nie mógł w niej wystartować, bo nie było jej w programie zawodów.

– Jeśli chodzi o mój start, to nie zaliczam go do udanych – mimo medalu Dominik Grzęda nie jest zadowolony ze swojego występu. – Mój organizm nie zniósł zrzucania takiej ilości wagi zbyt dobrze, przez co w ringu zabrakło przede wszystkim siły i dynamiki.

Nasz doktorant jest nie tylko kickbokserem, ale też trenerem. Z tą dyscypliną sportu związany jest zresztą od 15 lat. Ostatnio sportową pasję łączy z pasją naukową.

Pianki poliuretanowe pod lupą

– Na Uczelni zajmuję się głównie piankami poliuretanowymi, chociaż przy różnych współpracach i projektach zakres moich zainteresowań materiałowych stale się powiększa – opowiada Dominik Grzęda. – Mój doktorat dotyczy lepkosprężystej wersji pianki poliuretanowej, którą najczęściej można spotkać w materacach i fotelach. Pianki, które zostaną opracowane w ramach mojego doktoratu, znajdą sporo potencjalnych zastosowań w medycynie, ponieważ założeniowo, wraz z pomocą mojej promotorki prof. Joanny Ryszkowskiej, będziemy chcieli zwiększyć ich biozgodność oraz nadawać im też właściwości bakteriobójcze.

Dominik Grzęda przyznaje, że na studia z inżynierii materiałowej trafił trochę przypadkowo.

– Wiedziałem, że chciałbym robić rzeczy, jak bardzo ta nazwa niektórych może rozbawić, innowacyjne.

Początkowo w planie miał studia oficerskie, a konkretnie – chemię wybuchową i pirotechnikę, ale przez dolegliwości zdrowotne nie było to możliwe.

– Rozpocząłem dalsze poszukiwania i natknąłem się na szereg artykułów – opowiada doktorant z PW. – Wówczas było głośno o opracowaniu na Wydziale Inżynierii Materiałowej kamizelki kuloodpornej, opartej na cieczy nienewtonowskiej. Stwierdziłem, że jest tu fajna perspektywa do rozwoju i złożyłem papiery.

Sport i nauka

Czy wiedza i umiejętności zdobyte na PW przydają się w sporcie? A może coś z kick-boxingu można przenieść do pracy na Uczelni?

– Jeśli chodzi o to, co naocznie dzieje się w ringu, to na Uczelni nie miałem okazji zdobywać umiejętności posługiwania się pięściami czy nogami – żartuje nasz doktorant.

I, już całkiem poważnie, dodaje:

– Oczywiście przy okazji nauki poprawiło się moje tzw. ringowe IQ, znalazłem też uzasadnione wyjaśnienia przy niektórych ruchach – wyjaśnia. – No i poza ringiem, dzięki zdobytej wiedzy ze studiów i własnemu dokształcaniu, wiem, jak działają poszczególne typy i warstwy w rękawicach i innych ochraniaczach, stosowanych nie tylko w kick-boxingu.

Nasz doktorant na własnej skórze poznaje też wady wykorzystywanych sprzętów.

– Myślę, że już niedługo przyjdzie moment, w którym będę w stanie połączyć sport z pracą na Uczelni poprzez próby opracowania efektywniejszego ekwipunku ochronnego do różnych dyscyplin, nie tylko kick-boxingu.

Co dalej?

Swoją przyszłość Dominik Grzęda zdecydowanie zamierza związać z nauką, ale nie porzuca marzeń i wyzwań sportowych.

– W sporcie i regularnych startach na zawodach poziomu krajowego i rangi międzynarodowej spędziłem ponad połowę życia – przyznaje. – Już pomijając konsekwencje zdrowotne i wyeksploatowanie organizmu, z wiekiem zmieniają się powoli priorytety. Miałem ambicje wystartować w igrzyskach olimpijskich, ale kick-boxing wciąż nie znalazł się w ich programie, a jeśli się to stanie, to dla mnie będzie zbyt późno. Chcę jeszcze zdobyć tytuł mistrza świata i myślę, że jest to jak najbardziej w zasięgu ręki. Już na ostatnich mistrzostwach mogło się to udać przy większej przychylności sędziów w walce o strefę medalową. Po karierze chciałbym pozostać przy sporcie, ale jeszcze nie wiem w jakiej konkretnie roli.

Tegoroczne Europejskie Igrzyska Akademickie (EUG 2022) odbyły się w Łodzi i trwały od 17 do 30 lipca. W imprezie wzięli udział zawodnicy z 46 europejskich państw, którzy rywalizowali w 20 dyscyplinach. Najlepsza w klasyfikacji medalowej okazała się Polska (83 miejsc na podium, w tym 24 miejsca pierwsze).

Podobne tematy: