Przejdź do treści

Opublikowano: 26.02.2024 09:16

Dwukrotny akademicki mistrz świata studiuje na PW

Marek Kania był najlepszy w wyścigach na 1000 i na 500 metrów, fot. Paweł Skraba / AZS

Marek Kania z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa zdobył dwa złote medale Akademickich Mistrzostw Świata w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się w norweskim Hamar (22-25 lutego 2024 roku).

Na początek zawodów nasz student stanął na starcie wyścigu na 1000 metrów i wygrał. To tym większy sukces, że nie jest to jego główna specjalność.

– Przed swoim biegiem myślałem, że jeżeli udałoby się zdobyć medal, to byłbym bardzo zadowolony, a udało się wywalczyć złoto, więc jest to ponad moje oczekiwania – mówił po zakończeniu rywalizacji.

Wielkich emocji dostarczyło ściganie na dystansie 500 metrów – koronnej konkurencji Marka Kani. To w niej wywalczył już w tym roku brązowy medal mistrzostw Europy i drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata. Na Akademickich Mistrzostwach Świata złotego i srebrnego medalistę dzieliły zaledwie cztery tysięczne sekundy. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł student Politechniki Warszawskiej.

– Thriller dokładnie taki jak na uniwersjadzie rok temu, gdzie walczyłem o trzecie miejsce, tym razem o pierwsze – komentował Marek Kania po biegu. – Udało się wywalczyć złoty medal, fajnie, o cztery tysięczne, więc to jest tak naprawdę kilka centymetrów, znowu medal wywalczony na ostatniej prostej.

W Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim Polacy zdobyli dziewięć medali (cztery złote, trzy srebrne i dwa brązowe). Dało to naszej reprezentacji drugie miejsce w klasyfikacji medalowej (za Norwegią, a przed Japonią).