Przejdź do treści

Opublikowano: 21.06.2022 16:51

Czy doktoranci PW zrewolucjonizują medycynę?

W projekcie MedTech-Athon wzięło udział siedem zespołów, fot. CEZAMAT

Obturacyjna choroba płuc, choroba Alzheimera, gorączka krwotoczna Lassa, rehabilitacja oddechowa – wygląda jak fragment z notatnika lekarza czy podręcznika studenta medycyny, prawda? A to tematy, którymi w ostatnich miesiącach zajęły się zespoły doktorantów z Politechniki Warszawskiej.

W ramach MedTech-Athonu – kilkuetapowego i kilkumiesięcznego programu – doktoranci rozwijali propozycje praktycznych rozwiązań i demonstratorów z obszaru inżynierii biomedycznej. Najpierw zgłaszali pomysły, potem tworzyli zespoły, brali udział w szkoleniach i warsztatach, by wreszcie, podczas 48-godzinnego maratonu, skupić się na pracy nad konkretnymi koncepcjami.

W programie wzięło udział siedem zespołów. Każdy musiał być interdyscyplinarny i składać się przynajmniej z dwóch osób uczących się w Szkół Doktorskich PW. Dla najlepszych przygotowano nagrody, m.in. pieniądze na kontynuowanie prac (ze środków realizowanego na PW programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”) i możliwość udziału w Programie Akcelerator PW.

Rzucili wyzwanie zanieczyszczeniu powietrza

MedTech-Athon wygrał zespół Personal-Sensbox. Szymon Baczyński, Dominik Kołodziejek, Monika Nisiewicz i Kasper Marchlewicz postanowili stworzyć przenośne urządzenie monitorujące dla osób cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Osoby z tym schorzeniem mogą być szczególnie wrażliwe na niektóre zanieczyszczenia powietrza.

– Nasze urządzenie ma na celu wykrywać pyły zawieszone, tlenki azotu, dym papierosowy, a ponadto ostrzegać użytkownika w przypadku przekroczenia norm jakości powietrza oraz zbierać dane do wykorzystania przez lekarza prowadzącego chorego – wyjaśnia lider zespołu Kasper Marchlewicz.

Dzięki przenośnej formie, połączeniu z aplikacją oraz specyficznie dobranym czujnikom urządzenie ma pełnić funkcję monitorującą i ostrzegawczą.

Podobne tematy: