Przejdź do treści

Opublikowano: 01.02.2023 12:01

Będziemy uczyć specjalistów od energetyki jądrowej

Wśród sześciu zaangażowanych uczelni są AGH, Politechniki: Gdańska, Poznańska, Śląska, Warszawska i Wrocławska

Sześć uczelni technicznych, w tym Politechnika Warszawska, włącza się w polski program rozwoju energetyki jądrowej. List intencyjny w sprawie opracowania programów kształcenia i uruchomienia kierunków studiów został podpisany 31 stycznia 2023 roku w Warszawie.

– Już ponad pół wieku temu kształciliśmy na Politechnice energetyków jądrowych – podkreśla Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. – W pewnym momencie, ze względu na brak zainteresowania tematem w naszym kraju, ten kierunek wygasł. Mimo wszystko cały czas proponowaliśmy studentom przedmioty związane z energetyką jądrową i przygotowujące ich do pracy w tym sektorze. Uruchomiliśmy także dedykowane studia podyplomowe, które nieprzerwanie działają od 2010 roku. Teraz możemy wykorzystać te doświadczenia i wiedzę naszych ekspertów, tworząc atrakcyjną, szeroką ofertę edukacyjną dla osób, które chcą się związać zawodowo z tą dziedziną.

List intencyjny w sprawie reaktywacji kształcenia na kierunku energetyka jądrowa podpisały Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska oraz Minister Edukacji i Nauki i Polski Koncern Naftowy Orlen.

– Wchodzimy w okres bardzo dynamicznej transformacji energetycznej – zwraca uwagę Rektor prof. Krzysztof Zaremba. – Energetycy będą bardzo potrzebni, nie tylko jądrowi, ale też zajmujący się technikami wodorowymi, wiatrakami czy fotowoltaiką. Na Politechnice Warszawskiej kształcimy kadry dla całego sektora.

 

Podobne tematy: